Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 25. vasárnap Pál

Összefüggés lehet a kannabisz használata és a skizofrénia között

Genetikai kapcsolat lehet a kannabisz használata és a skizofrénia között, tehát azok a gének, amelyek a mentális zavar kockázatát növelik, annak az esélyét is fokozzák, hogy hordozójuk kannabiszhasználó lesz - derült ki egy nagy létszámú kutatásból.

Korábbi kutatások már felfedezték a kannabisz és a skizofrénia közötti összefüggést. A 2028 résztvevővel készített tanulmány szerzői nem zárják ki, hogy a marihuána fogyasztása növelné a mentális zavar kialakulásának esélyét, ám valószínűsítik, hogy a kapcsolat másféle irányú lehet.

"A skizofréniára való hajlam növeli a kannabiszhasználat esélyét is" - mondta Robert Power, a londoni King's College Pszichiátriai Intézetének munkatársa, a Molecular Psychiatry című szaklap új számában ismertetett kutatás vezetője.

A skizofrénia gyakori és súlyos pszichiátriai kórkép, nagyjából száz emberből egyet súlyt. Kannabiszhasználóknál körülbelül kétszer akkora az eséllyel alakul ki, mint azoknál, akik nem élnek a tudatmódosító szerrel.

A betegség oka nem ismeretes, a friss kutatások alapján testi, genetikai, pszichológiai és környezeti tényezők sora játszik szerepet a kialakulásában.

Az új brit kutatás során vizsgált 2028 egészséges felnőtt közül 1011-en fogyasztottak kannabiszt. Minden résztvevő genetikai profilját megvizsgálták. Azt találták, hogy akiknél nagyobb volt a genetikai hajlam a skizofréniára, azok nagyobb eséllyel fogyasztottak kannabiszt, vagy nagyobb mennyiséget szívtak belőle, mint akik nem hordozták a hajlamosító géneket.

Címlapról ajánljuk

Új közlekedési tábla terjed Európában, kérdés, elér-e Magyarországra

Egyre több nyugat-európai útszakasz mellett tűnik fel egy kék alapon fehér rombuszt ábrázoló közlekedési tábla, amely a többszemélyes járművek számára fenntartott sávokra hívja fel a figyelmet. Bár a jelzés Magyarországon egyelőre nem része a KRESZ-nek, az európai terjedése miatt a hazai utazók számára is fontossá vált a jelentésének ismerete.
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Végre itthon is van hó, de vajon működhet-e Magyarországon is a „sneckdown”?

Végre itthon is van hó, de vajon működhet-e Magyarországon is a „sneckdown”?

Az angol snow és neckdown – azaz a hó és a forgalomlassító útszűkítés – szavakból jött létre a „sneckdown” kifejezés, amivel sok facebookozó találkozhatott az év eleji Nagy Magyar Hóesésben. Minden olyan évben, amikor hosszabb ideig fehér marad egy városi környezet, újra felröppen a gondolat, felmerül a kérdés: mi lenne, ha az autós közlekedés tényleg csak annyi területet használna, amennyit feltétlenül szükséges, és a többit átadná zöldebb és emberközpontúbb urbanisztikai célokra? Utánajártunk, hogy itthon ez vajon reális lehetőség-e.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×