Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

A hajunk elárulja, hajlamosak vagyunk-e a bőrrákra

Olasz tudósok szerint a haj melanin-tartalmából következtetni lehet a bőrrák kialakulásának kockázatára.

A melanin határozza meg a haj, a bőr és a szem íriszének színét, és megóvja a bőrt a nap káros sugarainak hatásaitól.

A bőrben lévő melanin mennyisége alapján eldönthető, milyen típusú egy ember bőre, és kiderül, milyen gyakran kell valakinek elmennie bőrrákszűrésre.

A Torinói Egyetem kutatói többféle módszert használtak a hajban lévő melanin mennyiségének meghatározására, a kísérleti alanyok a 2001-2002-es nagy bőrrákkutatásban résztvevő emberek voltak - olvasható az American Journal of Epidemiology című folyóiratban.

A kutatás szerint a PTCA-nak rövidített sav mennyiségének meghatározása szolgál a legpontosabb támpontként. A sav az eumelanin pigmentsejt oxidációja után keletkezik.

Miután figyelembe vették a haj- és szemszín, valamint az anyajegyek hatását is, a tudósok azt tapasztalták, hogy négyszer nagyobb különbség van a bőrrák kialakulását illetően a PTCA-vegyület mennyiségének függvényében.

Címlapról ajánljuk
Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

2026-ban csökkenő, 2027-ben stagnáló globális növekedés várható a világgazdaságban az OECD előrejelezése szerint A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet friss prognózisáról Szigethy-Ambrus Nikolettát, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjét kérdezte az InfoRádió.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×