Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Donald Trump amerikai elnök és felesége, Melania Trump a washingtoni Fehér Ház kertjében évente rendezett húsvéthétfői tojásgörgető-versenyen 2025. április 21-én. Az 1878 óta megrendezett játékos viadalon a fiatal versenyzők fakanállal hajtják előre a füvön a színesre festett tojásokat.
Nyitókép: MTI/EPA/SIPA USA pool/Graeme Sloan

Donald Trump szeptemberben Nagy-Britanniába látogat

Az amerikai elnököt és feleségét III. Károly brit uralkodó hívta meg, és az elnöki pár, a tervek szerint, a windsori kastélyban fog lakni.

III. Károly király hivatalos meghívólevelét Keir Starmer brit miniszterelnök februárban nyújtotta át Washingtonban Trumpnak, aki közölte, hogy örömmel elfogadja a meghívást. A látogatás időpontja eddig bizonytalan volt, de a Buckingham-palota hétfőn bejelentette, hogy az amerikai elnök és felesége, Melania Trump szeptember 17-én érkezik három napra Londonba.

Az uralkodó az angol-brit monarchia legősibb és legnagyobb királyi rezidenciáján, a London nyugati határában emelkedő windsori kastélyban látja vendégül az elnöki házaspárt. A meghívás két szempontból is példátlan: Donald Trump már előző elnöki időszakában, 2019 júniusában is járt állami látogatáson az akkori uralkodónál, II. Erzsébet királynőnél - III. Károly király édesanyjánál -, és a két ország kapcsolataiban még nem fordult elő, hogy ugyanazt az amerikai elnököt kétszer is meghívják nagy-britanniai állami látogatásra.

Ez más államfők esetében sem szokás.

Ugyancsak példátlan Trump újabb meghívása abból a szempontból, hogy második hivatali idejüket töltő amerikai elnököket a mindenkori brit uralkodó hagyományosan már nem invitál teljes körű állami látogatásra.

Ezt III. Károly is külön kiemelte februárban közzétett meghívólevelében. A király úgy fogalmazott a Starmer által átnyújtott meghívóban, hogy "történelmi horderejű második állami látogatásra" hívja Trumpot. "Mint Ön is tudja, ez példátlan egy amerikai elnök esetében" - állt a brit uralkodó levelében. A nagy-britanniai állami látogatásra meghívott külföldi államfők hivatalosan nem a brit kormány, hanem az uralkodó vendégei, jóllehet az udvar minden esetben a kormánnyal szoros együttműködésben, sőt általában a kormány kezdeményezésére választja ki az ilyen jellegű látogatásra meghívandó vendégeket.

A brit uralkodók évente csak egy-két alkalommal látnak vendégül külföldi államfőket,

így a brit diplomáciai gyakorlatban komoly megtiszteltetésnek számít az állami látogatásra szóló meghívás. II. Erzsébet királynő - aki 2022. szeptember 8-án, életének 97., uralkodásának 71. esztendejében hunyt el - 112 külföldi államfőt fogadott állami látogatáson, köztük három amerikai elnököt: George W. Bush-t 2003-ban, Barack Obamát 2011-ben és Donald Trumpot 2019-ben.

Trump volt az utolsó külföldi államfő, akit II. Erzsébet állami látogatáson látott vendégül.

Címlapról ajánljuk
Pokoli politikai nap jön három településen, van egy fideszes induló is

Pokoli politikai nap jön három településen, van egy fideszes induló is

Embert próbáló napnak néz elébe Arnót holnap, június 28-án: a településen időközi önkormányzati választást tartanak, amelyen nemcsak polgármestert, hanem képviselő-testületet is választanak a helyiek. A választás napján az országos előrejelzések szerint akár 40 fokos hőség is várható, ami sokakban kétségessé teszi, hogy hányan kelnek útra, hogy leadják voksukat az 1875 szavazásra jogosult közül.

Rendkívüli lépést tett Göd polgármestere a hőség miatt

Az extrém hőhullám miatt az ország több pontján vezettek be rendkívüli intézkedéseket az önkormányzatok a lakosság hűsölésének támogatására. A magas nappali hőmérsékletre tekintettel a helyhatóságok a strandok látogatását teszik könnyebben elérhetővé.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

Bécs vagy London példáját kellene követnie Budapestnek a fővárosi önkormányzat és a kerületek viszonyában?

A főváros kétszintű önkormányzatisága miatt Budapest ma 24 irányba húz, azonban ezen rendszer reformja politikailag érzékeny kérdés, hiszen 24 választott önkormányzat jogköreit, forrásait és érdekeit érinti. A napi konfliktusok mögött azonban világos várospolitikai tét áll: a feladatokat, a forrásokat és a felelősségeket úgy kell újrarendezni, hogy a helyi képviselet és a városrészek identitása megmaradjon, miközben a főváros visszakapja az egységes városi működéshez szükséges stratégiai és koordinációs eszközeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×