Infostart.hu
eur:
362.72
usd:
308.49
bux:
139459.59
2026. április 13. hétfő Ida
Az izraeli miniszterelnöki hivatal felvételén Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök izraeli katonákkal találkozik a palesztinok lakta Gázai övezet déli csücskében levő Rafah városnál 2024. július 18-án. Az izraeli tankok július 20-án Rafah nyugati és északi részén nyomultak előre, a támadásokban legkevesebb harminc palesztin ember halt meg.
Nyitókép: MTI/AP/Izraeli miniszterelnöki hivatal/Avi Ohayon

Támadás végzett az iráni hírszerzés vezetőjével és helyettesével - izraeli bejelentés

Izraeli támadás végzett az iráni hírszerzés vezetőjével és helyettesével – jelentette be Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap egy amerikai médiumnak adott interjúban.

A kormányfő a Fox News hírtelevízió Special Report című műsorának adott exkluzív interjúban a pénteken indult izraeli katonai művelet indokaként említette az iráni vezetés sietségét az urándúsításban az Izrael megsemmisítésére szolgáló atombomba kifejlesztése érdekében. Másik okként Irán ballisztikus rakétagyártásának gyorsított ütemű felfuttatását említette, aminek eredményeként három éven belül Irán éves kapacitása 3600 eszközre növekedett volna és további három év múlva elérte volna a 10 ezret, köztük interkontinentális ballisztikus rakétákkal.

Az iráni atomfegyver-program jelentette veszélyről szólva izraeli hírszerzési értesüléseket említett, amelyek szavai szerint arról szóltak, hogy Iránnak szándéka volt nukleáris fegyvert adni a jemeni húsziknak, amit az izraeli politikus "globális léptékű nukleáris terrorizmusnak" nevezett.

Benjámin Netanjahu azt hangoztatta, hogy az izraeli támadások célpontjai katonai és nukleáris létesítmények, és hozzátette, hogy eddig egy olajlétesítményt ért izraeli találat, ami nem termelőüzem, hanem tároló volt.

Hozzátette, azzal, hogy az izraeli támadások első ütemében az Irán nyugati határvidékére telepített légvédelmi rendszereket semlegesítették, szabad utat nyitottak a légierő számára Teherán felé annak érdekében, hogy precíziós támadásokat hajthassanak végre.

A miniszterelnök elmondása szerint folyamatos kapcsolatban van Donald Trump amerikai elnökkel, és megerősítette, hogy előzetesen tájékoztatták az amerikai vezetést a támadásról. Megállapította, hogy Izrael és az Egyesült Államok "teljes mértékben" egyeztet, de hozzátette, hogy amiként az Egyesült Államok aszerint hozza meg döntéseit, hogy "mi a legjobb Amerikának", úgy Izrael aszerint dönt, ami a túlélését szolgálja. Az izraeli-amerikai kapcsolatok alapjának a "kölcsönös tiszteletet" és "kölcsönös bizalmat" nevezte.

Az iráni külügyminiszter ajánlatát, miszerint Irán elállna a légicsapásoktól, amennyiben Izrael is ezt tenné, Benjámin Netanjahu hiteltelennek nevezte, és megismételte, hogy Izrael célja elvágni Irán útját az atomfegyver kifejlesztése felé. Ugyanakkor megjegyezte, hogy amennyiben Irán elfogadná Donald Trump feltételeit az atomfegyver kifejlesztésére irányuló programjának megszüntetésében, az más helyzetet teremtene.

Arra az amerikai hírügynökségi értesülésre, miszerint Donald Trump amerikai elnök "vétózta meg" Irán legfőbb vezetője, Ali Hameni ajatollah elleni izraeli politikai gyilkosság végrehajtását, Benjámin Netanjahu úgy reagált, hogy "sok hamis tudósítás jelenik meg beszélgetésekről, amelyek soha nem történtek meg", ugyanakkor hozzátette, "megtesszük, amit meg kell tennünk".

Címlapról ajánljuk
Miniszterek veszítettek a választáson – hatalmas átalakulás az Országgyűlésben, kik jutottak be és kik estek ki?

Miniszterek veszítettek a választáson – hatalmas átalakulás az Országgyűlésben, kik jutottak be és kik estek ki?

Noha a végleges parlamenti névsorra még legalább szombatig várni kell – a jogerősre még tovább –, de abból fakadóan, hogy a Fidesz-KDNP képviselői mezőnye 135-ről várhatóan 55-re csökken, a távozó kormány pártjainak soraiból „korszakos” politikusok hiányoznak majd, hacsak nem lesznek a javukra tömeges visszalépések. A Tisza Párt részéről viszont valamennyi ismerős név parlamenti mandátumhoz juthat, akár az EP-ből vagy a Fővárosi Közgyűlésből is. A Mi Hazánknál nagy meglepetés nem várható.

Alaptörvény-módosítást, korrupcióellenes intézkedéseket tervez a Tisza

A Tisza elnöke pártja kétharmados győzelme után értékelte a választásokat, beszélt a terveiről, válaszolva a nemzetközi és hazai médiumok kérdéseire. Elmondása szerint kormánya diverzifikálni fogja az energiabeszerzést, de „nem tudja megváltoztatni a földrajzi realitásokat”, amelyeknek Oroszország is része. Nem kívánja blokkolni az Ukrajnának szánt uniós hitelt, négy intézkedést ajánlott az EU-nak az uniós pénzek megszerzése érdekében. Olyan illegális migrációs szabályozást tervez, amely megfelel az uniós jognak és nem jelenti migránsok érkezését. Kiderült az is, mit mondana Donald Trumpnak.
inforadio
ARÉNA
2026.04.14. kedd, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×