Hétfőn kétórás telefonos egyeztetést tartott Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az orosz hírügynökség szerint ez egy informatív és segítőkész beszélgetés volt, az amerikai elnök a saját oldalán pedig azt írta, hogy a hangneme és a hangulata kiváló volt.
Kaiser Ferenc szerint ezek inkább taktikai szóvirágok, hiszen Oroszország vasárnapra virradóra az eddig legnagyobb dróntámadást hajtotta végre Ukrajna ellen, és a fronton is törnek előre az orosz csapatok. A múlt heti isztambuli tárgyalás egyetlen kézzelfogható eredménye egy ezer-ezer fős hadifogolycsere – jegyezte meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. Mint mondta:
a tűzszünetet előkészíteni hivatott egyeztetések már mintegy három hónapja zajlanak, és jottányit sem kerültünk közelebb a tűzszünethez,
hiszen Putyin elnök leszögezte, hogy „természetesen szó nem lehet 30 napos tűzszünetről”.
Donald Trump maga is jelezte, hogy heti 5000 katona hal meg, ami valószínűleg közel lehet a reális számokhoz. „Oroszországot egyelőre nem igazán zavarja ez a mennyiség, hiszen a fronton ő áll nyerése, ergo neki most nem annyira sürgős a megegyezés” – mondta a szakértő.
Kaiser Ferenc arról is beszélt, hogy orosz szempontból a háború kezdeti céljai – Ukrajna területének egy jelentős részét megszállni, elcsatolni, Ukrajnát elvágni a Fekete-tengertől, a maradék Ukrajnában egy vazallus bábkormányt létrehozni – megvalósíthatatlanok. Ugyanakkor szerinte „az is jól látható, hogy Oroszország jelenleg Ukrajna területének már közel 13 százalékát ellenőrzi, és azt tulajdonképpen már mindenki tudomásul vette, maguk az ukránok is – ha szóban nem is egyeztek még bele, de közvéleménykutatások szerint az ukránok nagy része lenyelné ezt a békát –, hogy Oroszország viszi azt, amit eddig elrabolt, vagy felszabadított a saját álláspontja szerint, de az orosz vezetés ennél többet akar”.
Hivatalosan még mindig nácitlanítani szeretnék Ukrajnát, ami „lényegében azt jelenti, hogy az összes, az oroszokkal kritikus pártnak távoznia kéne az ukrán közéletből, és jelenleg csak ilyen pártok vannak Ukrajnában” – mondta Kaiser Ferenc.
Moszkva emellett le akarja szerelni az ukrán haderőt, tehát Ukrajnát önvédelemre alkalmatlan állapotba akarja hozni,
hogy a következő támadással valószínűleg meghódítsa a megmaradt országot, továbbá kizárja a NATO-hoz való csatlakozását. Ez külön-külön is olyan dolgok, amivel nagyon nehezen lehet megbékélni – hangsúlyozta a szakértő.
„Az elmúlt három hónapban az amerikai diplomácia is rájött arra, amit valószínűleg nagyon sokan már a kezdet kezdetén sejtettek, hogy Oroszország nem megegyezni akar, hanem húzza az időt” – tette hozzá a tárgyalások elhúzódásával kapcsolatban.
Az Egyesült Államok szerinte elég sok mindent megtett annak érdekében, hogy valamilyen szintű egyezség szülessen a felek között, Donald Trump a kampányában is gyors megállapodást ígért, de ez nem sikerült. „Jól látható, hogy
záros időn belül – minimum a nyár végéig, amíg le nem megy a nagy orosz támadás –, nem lesz valós megállapodás”
– vélekedett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
Azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump tájékoztatta az Európai Bizottság elnökét, a francia, az olasz, a német és a finn országvezetőt az eddigiekről, Kaiser Ferenc arról is beszélt, hogy az amerikai diplomácia, a „majd mi egyedül megoldjuk” hozzáállással komoly károkat okozott az euroatlanti kapcsolatokban az ukrajnai helyzet kapcsán. Most részben ezt igyekszik jóvátenni, részben beismerve azt, hogy rövid távon szinte lehetetlen látható eredményt elérni ebben a konfliktusban, ezért próbálják átadni Európának a megoldás feladatát.
Kaiser Ferenc szerint összességében azt lehet mondani, hogy nagyjából folyamatos – főleg az európai államok részéről –Ukrajna ellátása. Most valószínűleg az amerikai szállítások is fokozódni fognak, hiszen Oroszországot a jelek szerint csak akkor lehet odaültetni a tárgyalóasztalhoz, hogyha nem ér el jelentős sikereket a fronton, ehhez pedig támogatni kell az ukrán haderőt – jelezte. Azt továbbra sem tartja valószínűnek, hogy Moszkvának érdeke lenne nukleáris fegyvert bevetni.