"Mind az orosz, mind az ukrán fél kidolgozza saját tervezetét, kicserélik ezeket, és utána következnek a bonyolult tárgyalások a konszenzusos szöveg kidolgozásáról. (...) Határidő nincs és nem is lehet. Nyilvánvaló, hogy mindenki a lehető leggyorsabb megoldást szeretné, de az is nyilvánvaló, hogy az ördög a részletekben rejlik" - mondta a szóvivő az orosz és az amerikai elnök hétfői telefonbeszélgetése után.
Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök egyebek között megvitatták, hogy miként teremtsék meg a közvetlen kapcsolatot Putyin és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között - tette hozzá Peszkov, aki szerint konkrét döntés a kétoldalú kapcsolatok folytatásának helyszínéről még nincs. Fontosnak nevezte magát a tényt, hogy újból felvették a kétoldalú kapcsolatot. Elmondta: a Kreml értesült a Vatikán arra vonatkozó felajánlásáról, hogy házigazdája lenne az orosz-ukrán tárgyalásoknak, de ebben még nem született döntés.
"Nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok érdekelt a gyors eredmények elérésében. Trump elnök beszélt is erről. De Putyin elnök is ezen a véleményen van. Mindenki érdekelt a mielőbbi rendezésben. Nekünk elsősorban az az érdekünk, hogy a konfliktus alapvető okait megszüntetve állapodjunk meg. Ez a legfontosabb a mi leendő tervezetünkben" - hangoztatta.
Peszkov nagyon hatékonynak nevezte, ahogy az Egyesült Államok közvetít Oroszország és Ukrajna között. Hozzátette, hogy Washington ígérete szerint nem adja fel az erőfeszítést.
"Amikor egyik elnök sem akarja letenni a telefont"
Korábban Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója az amerikai-orosz elnöki tárgyalásról elmondta, hogy azon nem esett szó az orosz-ukrán tűzszüneti megállapodás időkeretéről.
"Nem, erről nem volt szó, bár Trump természetesen hangsúlyozta, hogy érdekelt a minél gyorsabb megállapodás elérésében" - mondta a vonatkozó kérdésre válaszolva Usakov.
"Trump említést tett róla, hogy a szenátusban elvileg elkészült egy új szankciókról szóló törvényjavaslat, de ő maga nem a szankciók, hanem inkább a megállapodások elérésének híve" - mondta a Kreml tisztségviselője.
Beszámolója értelmében az orosz elnök köszönetet mondott amerikai hivatali partnerének az ukrajnai rendezésre szánt személyes figyelméért és őszinte törekvéséért, hogy elősegítse a harci cselekmények befejezését és a tartós, hosszú távú béke megteremtését.
"Az elnökök megvitatták a kétoldalú kapcsolatok helyzetét, és mindketten a kapcsolatok további normalizálása mellett álltak ki" - mondta Usakov.
Mint fogalmazott, az amerikai elnök Oroszországot az Egyesült Államok egyik legfontosabb kereskedelmi és gazdasági partnerének tekinti.
"Trump, azt mondhatom, meglehetősen emocionálisan nyilatkozott e kapcsolatok kilátásairól. Többször is hangsúlyozta, hogy a kölcsönös tiszteleten és kölcsönös előnyökön alapuló kapcsolatok híve Oroszországgal, figyelembe véve a világban játszott szerepét és gazdaságban elfoglalt helyzetét. Kifejezetten kiemelte, hogy a kétoldalú kapcsolatok kilátásai, miután az ukrán konfliktus valamilyen formában rendezésre kerül, igen ígéretesek" - hangoztatta.
A tanácsadó szerint szóba került egy újabb fogolycsere két ország között. Beszámolója értelmében a humanitárius akció keretében
jelenleg újabb 9-9 orosz, illetve amerikai állampolgár cseréje áll előkészítés alatt.
Usakov közölte, hogy az orosz-amerikai csúcs helyszínét és időpontját még nem határozták meg, és mindkét elnök egyetért abban, hogy a találkozót alaposan és mindenre kiterjedően kell előkészíteni.
Az orosz elnöki tanácsadó szerint Putyin pozitívan értékelte a Washington és Teherán között az iráni atomprogramról, Omán közvetítésével elindított tárgyalási folyamatot, valamint üdvözölte és imponálónak nevezte Trump legutóbbi közel-keleti körútjának eredményeit. Az amerikai elnök múlt héten Szaúd-Arábiába, Katarba és az Egyesült Arab Emírségekbe látogatott el.
Azt mondta, hogy a két vezető telefonbeszélgetése konstruktív hangnemben zajlott, a felek, akik keresztnevükön szólították egymást, megállapodtak, hogy szükség szerint telefonon tartják a kapcsolatot.
"Ritkán vannak ilyen hosszú beszélgetések, amikor egyik elnök sem akarja befejezni a beszélgetést, nem akarja, ha lehet így mondani, letenni a kagylót"
- nyilatkozott Usakov, aki tartalmasnak és nagyon hasznosnak minősítette az eszmecserét, amely, mint fogalmazott, köztük kialakult kölcsönös tiszteleten alapult, ami tükrözi a személyes kapcsolataik jellegét.
Elmondta, hogy Putyin gratulált Trumpnak a tizenegyedik unokája megszületése alkalmából.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Rosszija 1 televíziónak nyilatkozva az európai uniós politikusok valószínű céljának azt nevezte meg, hogy "Oroszországot minden téren letördeljék". Meglátása szerint az a számításuk, hogy Trumpot rávegyék a saját álláspontjukra.
"Valódi közvetítéssel, valódi rendezéssel csak az foglalkozhat, aki egyenlő távolságot tart a konfliktus feleitől" - nyilatkozott Peszkov, aki szerint európai politikusok "nyíltan ukránpártiak".