eur:
403.77
usd:
350.61
bux:
97896.87
2025. június 18. szerda Arnold, Levente
Friedrich Merz német kancellár (j) és Lars Klingbeil pénzügyminiszter az új összetételű kabinet heti ülésén a berlini kancellári hivatalban 2025. május 14-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Hannibal Hanschke

Nem támogatja az AfD betiltását a német kancellár, más fellépést javasol

Kancellárrá történt megválasztása után első alkalommal nyilatkozott az AfD párt sokak által követelt betiltásáról Friedrich Merz. A konzervatív politikus egy lapinterjúban azt hangsúlyozta, hogy a pártot politikai téren kell legyőzni.

A CDU/CSU után a második legerősebb parlamenti párt jövőjével kapcsolatos lavinát a hónap elején a kölni székhelyű Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) indította el. Állásfoglalásában ugyanis „bizonyítottan szélsőségesnek” minősítette a pártot, amely a februári előre hozott parlamenti választásokon a három évvel korábbi eredményéhez képest megkétszerezte szavazatainak számát. A hivatal mindezt azzal indokolta, hogy a párt törekvéseivel veszélyezteti Németország demokratikus rendjét, a német nemzet fogalmát etnikai és származási alapon határozza meg. Betiltásról ugyan nem tett említést, de fokozott megfigyelés alá vonhatja a pártot.

Az AfD azonnal fellebbezett az ugyancsak kölni székhelyű közigazgatási bírósághoz .Az alkotmányvédelmi hivatal ezt követően a pártra vonatkozó „bizonyítottan szélsőséges” minősítést felfüggesztette. Azt hangoztatta, hogy a végső minősítéssel megvárja a közigazgatási bíróság határozatát. Ennek ellenére szerte az országban felerősödtek az AfD betiltását célzó követelések, amelyeket az ugyancsak ellenzéki Zöldek Pártja és a Baloldali Párt (Die Linke) is támogatott.

A kancellár a követelésekkel kapcsolatban korábban nem foglalt állást, és nem említette az AfD-t megválasztását követő első, mintegy 50 perces kormánynyilatkozatában sem. A demokratikus rend védelmében ugyanakkor nemzeti összefogásra szólított fel. Mindezt "pótolta" a Die Zeit című hetilapnak adott, egy nappal később megjelent interjújában, amelyből kitűnt, hogy

nem támogatja az AfD betiltását.

Szó szerint úgy fogalmazott, hogy „nagyon szkeptikus” az esetleges tiltással kapcsolatban. Merz szerint az ezt célzó követelés teljesítése túlságosan is a politikai vetélytárs felszámolásának látszatát keltené. Az AfD-vel kapcsolatban megfogalmazott, a demokratikus rend veszélyeztetését hangsúlyozó vádakkal kapcsolatban pedig kijelentettet, hogy azokat előbb be kell bizonyítani. A bizonyítás pedig az állam kötelessége – hangsúlyozta a kancellár, aki megválasztása előtt egyetértett azokkal a radikális követelésekkel, amelyeket az AfD támasztott az illegális bevándorlás elleni harc érdekében.

Tilalmi eljárást csak a parlament két háza, a Bundestag és a Bundesrat, valamint a kormány kezdeményezhet. A jelek szerint a kancellárnak mindez nem áll szándékában, mint ahogy a CDU/CSU koalíciós parterének, az SPD-nek sem. Merzet megelőzve egy korábbi interjúban erre utalt Lars Klingbeil, a szociáldemokraták vezetője, hangsúlyozva, hogy az AfD-vel politikai téren kell felvenni a harcot. Klingbeil a Merz-kormányban az alkancellári tisztséget is betölti.

Címlapról ajánljuk

Irán döbbenetes részleteket közölt arról, hogyan semmisült meg az ország légvédelmének java

A Farsz hírügynökség fotókat tett közzé azokról a fegyverekről, amelyekkel az izraeliek Irán nyugati részén mértek súlyos csapásokat a légvédelemre.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.18. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Egy pillanatra megremegett Izrael egyik legnagyobb támogatója, aztán jött a fordulat

Egy pillanatra megremegett Izrael egyik legnagyobb támogatója, aztán jött a fordulat

Németország Izrael egyik leghatározottabb és legkitartóbb támogatója, a hosszúra nyúló gázai háború miatt azonban egyre több kritika érte a zsidó államot német politikusok részéről, végül maga Friedrich Merz kancellár is kénytelen volt megszólalni. Különösen kényessé vált az Izraelnek nyújtott német fegyverszállítások ügye, és már a kormányból is elhangzottak olyan hangok, hogy a gázai helyzet miatt fel kellene ezeket függeszteni. Úgy tűnik azonban, hogy az Iránnal kirobbant háború ismét megszilárdította Németország elkötelezettségét a zsidó állam felé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×