eur:
402.83
usd:
349.68
bux:
98560.68
2025. június 20. péntek Rafael
Az indiai Nemzeti Katasztrófaelhárító Erők tagjai a földrengés áldozatai után kutatnak egy összeomlott épület romjai között a mianmari Mandalajban 2025. április 1-jén, négy nappal a 7,7-es erejű földrengés után. A rengés epicentruma Mandalaj, az ország második legnagyobb városa közelében volt. Az első rengést percekkel később egy 6,7-es erősségű utórengés követte. A földrengés Thaiföldön, Kínában, Indiában és Bangladesben is érezhető volt. A természeti katasztrófában több mint 2000 ember vesztette életét, legkevesebb 3000-en megsérültek.
Nyitókép: MTI/EPA

Öt nap után élve húztak ki egy embert a romok közül – videó

A mianmari földrengésben összedőlt szálloda maradványai közül egy 26 éves férfit emeltek ki. Időközben a junta tűzszünetet hirdetett ki.

A mianmari juntának biztosítania kell a nemzetközi segélymunkások hozzáférését a földrengés túlélőihez még a katonai vezetés ellen harcoló lázadószervezetek által ellenőrzött területeken is - közölték szerdán nemzetközi szervezetek. Az MRTV állami televízió időközben arról adott hírt, hogy a junta határozott idejű tűzszünetet hirdetett ki április 2-ától 22-éig.

A tájékoztatás szerint az ideiglenes fegyvernyugvás a katasztrófát követő helyreállítási munkálatok elősegítését szolgálja. A televízió arról is beszámolt Telegram-csatornáján, hogy a katonai kormányzat vezetője, Min Aung Hlaing csütörtökön Thaiföldre utazik dél-ázsiai országok vezetőinek egy csúcstalálkozójára, amelyen a földrengés okozta helyzetről ad majd tájékoztatást.

A földrengés halálos áldozatainak száma 2886-ra emelkedett szerdára, 4639 ember megsérült, 373 embert pedig eltűntként tartanak számon - jelentette reggel szintén az MRTV. Nem sokkal korábban a mentők azt közölték, hogy még ilyen hosszú idővel a rengés után is sikerült túlélőt találni; egy huszonéves férfit egy szálloda romjai alól sikerült kimentenie a mianmari és török szakemberekből álló mentőcsapatnak az ország fővárosában. (Az erről készült videó alább beágyazva, vagy ide kattintva nézhető meg.)

A 7,7-es erősségű pénteki földrengés utáni helyzet továbbra is válságos - mutatott rá az ENSZ Projektszolgáltatási Hivatala. "A kommunikációs és a közúti problémák akadályozzák a mentést, különösképpen a földrengés epicentrumában, Szagaing régióban. A földrengés sújtotta hat régióban több mint 28 millióan élnek, és 12 millió dollár értékben készítettek elő a számukra sürgősségi segélyeket" - tették hozzá.

Szagaing régió nagy része a junta ellen harcoló fegyveres lázadószervezetek irányítása alatt áll, így az egyik legnehezebben elérhető területnek számít a segélyszervezetek számára, tekintettel a junta által elrendelt korlátozásokra, a helyi adminisztráció összetett felépítésére és a folyamatos fegyveres konfliktusra - közölte a Nemzetközi Válságcsoport (ICG) nevű elemzőintézet. Ezekről a területekről még a földrengés előtt is nehéz volt információkat szerezni, mivel a junta korlátozta az internet- és mobilszolgáltatást - mutattak rá.

A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet korábban arra szólította fel a mianmari juntát, hogy biztosítson korlátlan hozzáférést a segélyszervezeteknek a humanitárius segélyek eljuttatása érdekében, hozzátéve, hogy az adományokat a mianmari hatóságok helyett független szervezeteken keresztül kell eljuttatni a rászorulókhoz.

A mianmari katonai vezetés korábban elutasította a nemzetközi újságírók arra vonatkozó kérését, hogy a földrengés okozta pusztításról tudósítsanak, arra hivatkozva, hogy az érintett területeken nincsenek szállodák, és az áramszolgáltatás is szünetel.

A humanitárius segélyek eljutásának érdekében kedden három mianmari lázadócsoport is egyoldalú tűzszünetet hirdetett ki: az Arakáni Hadsereg (AA), a Mianmari Nemzeti Demokratikus Szövetségi Hadsereg (MNDAA) és a Ta'ang Nemzeti Felszabadító Hadsereg (TNLA) közös nyilatkozatban jelentette be, hogy felfüggesztik támadásaikat, és a harcokban kizárólag önvédelemi okokból kifolyólag vesznek részt.

A mianmari hadsereg a szerdai bejelentésig légicsapásokat hajtott végre a lázadók ellenőrzése alatt álló területeken.

A mianmari hadsereg szerdán figyelmeztető lövéseket adott le a kínai vöröskereszt segélyszállító konvojára, mert nem engedelmeskedett a junta katonáinak utasítására - közölte a mianmari junta szóvivője. Elmondása szerint a kedd esti incidenst az okozta, hogy a kínai vöröskereszt nem értesítette a kormányt vagy az illetékes nagykövetséget jelenlétéről a térségben, a konvoj az utasítás ellenére sem állt meg, ezért a katonák figyelmeztető lövéseket adtak le - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás: nehéz helyzetben Donald Trump, fontos döntést kell meghoznia

Donald Trump két héten belül dönt arról, hogy megtámadja-e Iránt, vagy sem – közölte a Fehér Ház szóvivője. Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora szerint az amerikai elnöknek bel- és geolpolitikai, valamint energiaellátási szempontokat is mérlegelnie kell a beavatkozás kapcsán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

A Fehér Ház június 19-én jelentette be, hogy Donald Trump hamarosan döntést hoz arról, hogy az Egyesült Államok mit lép Iránnal kapcsolatban. Karline Leavitt szóvivő annyit konkretizált, hogy legkésőbb két hét múlva minden kiderül, eddig dönt az amerikai elnök a beavatkozásról. Dmitrij Medvegyev 2008 és 2012 között volt Oroszország első embere, és máig befolyásos szerepelőként jelenik meg a médiában. Ezúttal a Jeruzsálem és Teherán között zajló háborút értékelte, elsősorban abból a szempontból, hogy milyen következményekkel járhat az izraeli légierő bombázása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×