eur:
404.06
usd:
351.9
bux:
97304.12
2025. június 18. szerda Arnold, Levente
Helyi lakosok tüntetnek a bevándorlás ellen az olaszországi Lampedusa szigetén 2020. augusztus 30-án, miután egyetlen hajóval 450 illegális bevándorló érkezett, és a helyi migránstábor ismét zsúfolásig megtelt. Salvatore Martello polgármester általános sztrájkot hirdetett, hogy kikényszerítse a sziget lezárását.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Elio Desiderio

Az olaszok újra Albániában gondolkodnak

Olaszország újraindítja a partjaira érkező illegális bevándorlók Albániába szállítását, ahol táborokban helyezi el őket kiutasításukig. A migránsok áthelyezése a haditengerészet hajójával történik. A Cassiopea nevű hadihajón már tizenegy migráns tartózkodik, Egyiptomból és Bangladesből érkezett férfiak.

Az emberek Észak-Afrikából keltek át a tengeren, és az olaszországi partok közelében a parti őrség sietett a segítségükre, de nem automatikusan Lampedusa szigetére vitték őket, hanem a Cassiopea cirkáló fedélzetén helyezték el a férfiakat.

A hadihajó szombat óta nemzetközi vizeken várakozik, és csak akkor indul el, amikor a migránsok száma eléri a több tucatnyit. Azt követően az albániai tengerparton található Shengjinbe szállítja a bevándorlókat, ahol

az Olaszország működtette migránstáborokba kerülnek.

Ez a harmadik alkalom, hogy Róma újraindítja az albániai központokat: októberben avatta fel őket, de az ugyanabban a hónapban, majd novemberben Shengjinbe szállított, összesen húsz migráns csak néhány napig maradt a táborban. Akkor is egyiptomiakról és bangladesiekről volt szó, akiknek esetében az illetékes római bíróságok jogtalannak tartották a feltartóztatást és kiutasítást. A bíróságok arra hivatkoztak, hogy egyik származási ország sem számít biztonságosnak.

Az eredeti elképzelés szerint az albániai táborokba azok a migránsok kerülnek, akiknek az olasz parti őrség vagy pénzügyőrség siet a segítségére, és eleget tesznek a következő feltételeknek: felnőtt férfiak, egészségesek, biztonságos országból érkeznek és semmilyen más okból nem számítanak sérülékenynek, valamint nem családjukkal keltek át a tengeren.

Shengjinben azonosításuk történik, majd Gjaderbe szállítják át őket, ahonnan kiutasítják és visszatoloncolják hazájukba az illegális bevándorlókat. Az esetleges menedékkérők is csak akkor kerülhetnek át ismét Olaszországba, ha a hatóságok jogosultnak tartják őket a nemzetközi védelemre.

Tavalyelőtt több mint 157 ezren, tavaly több mint 66 ezren érkeztek az olasz partokra. Az utóbbi napokban a rendkívüli jó idő ismét erősítette a migrációs nyomást: Lampedusán pénteken több mint négyszázhatvanan, szombaton több mint százhúszan kötöttek ki.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.18. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Kedd este bekeményített Donald Trump amerikai elnök Iránnal szemben. Több közösségi médiás posztjában figyelmeztetést küldött Teheránnak és lényegében feltétel nélküli megadásra szólította fel Iránt. Egyes jelentések szerint az amerikai elnök komolyan fontolóra vette egy amerikai csapás lehetőségét Irán nukleáris létesítményeire, és összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot a műveleti központban. Nap közben egyre több sajtóorgánum írta meg azt, hogy Irán az izraeli bombázások hatására talán mégis hajlandó lenne tárgyalni a békéről. Izraelben felmerült annak a lehetősége, hogy mégis végezzenek Ali Hámenei ajatollahhal. Teherán az éjszaka folyamán csak minimális ellentámadásokat indított, hajnalban már elhagyhatták az izraeli városok lakói az óvóhelyeket. A NAÜ szerint megsemmisültek a natáni urándúsító centrifugái. Cikkünk folyamatosan frissül az izraeli-iráni konfliktus ötödik napjának legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×