eur:
403.49
usd:
385.72
bux:
88019.38
2025. február 22. szombat Gerzson
A dél-koreai elnöki hivatal képén Jun Szogjol dél-koreai elnök meghajol, miután rövid televíziós üzenetében bocsánatot kért a nemzettől 2024. december 7-én, azon a napon, amelyen a parlament a felmentéséről szavaz. Jun négy nappal korábban szükségállapotot hirdetett, majd azt a parlamenti pártok és a tömegek tiltakozásának hatására visszavonta.
Nyitókép: MTI/EPA/Dél-koreai elnöki hivatal

Tagad a felfüggesztett dél-koreai elnök

A hivatalából felfüggesztett dél-koreai elnök tagadja a felkelés vádját; a december 3-án kihirdetett, majd rövid idő után visszavont rendkívüli állapot Jun Szogjol védője szerint nem merítette ki a felkelés törvényi tényállását.

Szok Donghjun korábbi ügyész, akit a felfüggesztett elnök felkért, hogy képviselje az ügyben, kedden úgy nyilatkozott, hogy Jun világossá fogja tenni álláspontját, amikor nyilvános meghallgatást tartanak az ügyben, és a bíróság előtt is kész megvédeni magát a lázadás vádjával szemben. Szok nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Jun Szogjol eleget tesz-e az idézésnek a december 21-re kitűzött kihallgatásra.

Ezzel párhuzamosan az ügyészség bejelentette, hogy bírósági döntés alapján letartóztatták Pak Anszu tábornokot, a hadsereg vezérkari főnökét, akit a rendkívüli állapot idején Jun főparancsnoknak tett meg. Pak ellen lázadásban való részvétel és hatalommal való visszaélés a vád. Pak az ötödik magas rangú vezető a hadseregben, akit a rendkívüli állapot kihirdetésében játszott szerepe miatt letartóztattak. Rács mögé került többek között a korábbi védelmi miniszter, a katonai elhárítás és a különleges műveleti parancsnokság vezetője is.

Jun Szogjol dél-koreai elnök december 3-án kísérelt meg rendkívüli állapotot kihirdetni, amire több mint négy évtizede, a katonai diktatúra óta nem volt példa az országban. Beszédében azzal vádolta meg a törvényhozás tagjait, hogy Észak-Koreával szimpatizálnak. A bejelentést követően a parlament határozatban mondta ki az elnöki rendelet semmisségét, majd Jun nem sokkal később visszavonta a rendkívüli állapotot. A szöuli parlament múlt szombaton megszavazta az elnök elmozdítására vonatkozó indítványt, és felfüggesztette Junt a hivatalából. Jun Szogjol ügyében a dél-koreai törvények szerint az alkotmánybíróságnak kell kimondania az utolsó szót. Ha a testület jóváhagyja az elnök leváltását, akkor a döntés véglegessé válik.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.24. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×