Infostart.hu
eur:
386.29
usd:
332.39
bux:
120688.04
2026. március 3. kedd Kornélia
Police car lights in night time, crime scene, night patrolling the city. Abstract blurry image.
Nyitókép: Evgen_Prozhyrko/Getty Images

Orosz felbujtásra készített elő szabotázst Romániában egy kolumbiai

A román hatóság szerint az elfogott férfi júliusban egy oroszországi lakóhellyel rendelkező külföldi állampolgár felbújtására dokumentációs tevékenységet végzett egy olyan tervhez, aminek célja nemzetbiztonsági fontosságú célpontok felrobbantása vagy felgyújtása volt.

Letartóztattak és bíróság elé állítottak egy kolumbiai állampolgárt Romániában, aki Oroszországból koordinált szabotázst szervezett - írja az Adevarul híradása nyomán az Index. A román lap a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Nyomozó Igazgatóságra (DIICOT) hivatkozik.

A hatóságok szerint a gyanúsított 2024 júliusában egy oroszországi lakóhellyel rendelkező külföldi állampolgár felbujtására dokumentációs tevékenységet végzett egy olyan terv megvalósítása érdekében, amelynek célja a Romániában található, különösen fontos, a nemzetbiztonságot veszélyeztető célpontok felgyújtása és robbantással történő megsemmisítése volt.

A vádlott a helyszínen felderítette a vádban említett, megsemmisíteni tervezett objektumokat, azokról fényképeket, videókat készített.

A 34 éves kolumbiai férfit november 13-án fogták el, és azóta is őrizetben van. Ügyét a bukaresti fellebbviteli bíróság tárgyalja. Ha bűnösnek találják, akár 20 év börtönt is kaphat.

A román büntető törvénykönyv úgy fogalmaz: "Ipari létesítmények, kommunikációs útvonalak, közlekedési eszközök, távközlési eszközök, épületek, ipari vagy mezőgazdasági termékek vagy más vagyontárgyak teljes vagy részleges megsemmisítése, megrongálása vagy használhatatlanná tétele robbanás, tűz vagy más módon, ha a bűncselekmény veszélyezteti a nemzetbiztonságot, 10-től 20 évig terjedő szabadságvesztéssel és bizonyos jogok gyakorlásától való eltiltással büntetendő".

A férfi a román sajtó szerint hazájában katonai múlttal rendelkezik, hírszerző tevékenységre képezték ki. A DIICOT ebben az ügyben együttműködött a román rendőrséggel és a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI).

Címlapról ajánljuk

Elemző: 700 forintos benzinár is jöhet az iráni háború miatt

Az iráni háborús helyzet hatására emelkedésnek indult a nyersolaj és a földgáz ára. Ha a konfliktus elhúzódik, akkor tartósan magas maradhat az árszint. Ez a tényező, valamint a forint gyengülése és a dollár erősödése azt okozhatja, hogy itthon jelentősen emelkedhetnek a következő hetekben az üzemanyagárak – mondta az InfoRádióban Mohos Kristóf, a Portfolio elemzője.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Titkos bunkert bombázott szét Izrael, Teherán példátlan megtorlással fenyegetőzik – Percről percre híreink az iráni háborúról kedden

Titkos bunkert bombázott szét Izrael, Teherán példátlan megtorlással fenyegetőzik – Percről percre híreink az iráni háborúról kedden

Szombat hajnalban robbant ki a háború a Közel-Keleten, amikor Izrael és az Egyesült Államok közösen csapásokat mért az iszlamista rezsimre. A helyzet azóta változatlanul feszült, egyelőre nincs jele csillapodásnak - Trump elnök ma nyíltan visszautasította a tárgyalás lehetőségét. Az amerikai hadsereg bejelentette, hogy az Ománi-öbölben csapást mértek az iráni haditengerészet tizenegy hajójára, és megsemmisítették azokat - számolt be a Times of Israel. A Sky News értesülései szerint az iráni Forradalmi Gárda általános zárlatot rendelt el a Perzsa-öblöt az Indiai-óceánnal összekötő Hormuzi-szorosban. Ugyanakkor Izraeli biztonsági tisztviselők arra figyelmeztették a kormány tagjait, hogy Irán ballisztikusrakéta-fenyegetése a jelenlegi hadművelet során nem számolható fel teljesen. Több szakértő úgy véli, hogy a rezsim megdöntésére most kevés esély mutatkozik. A legfrissebb fejlemények közé tatozik, hogy Irán megtámadta Szaúd-Arábiában az amerikai nagykövetséget, erre Donald Trump súlyos következményeket helyezett kilátásba. Délután izraeli lapok arról írtak: Katar és Szaúd-Arábia hamarosan belépnek a háborúba, Izrael és az USA oldalán - Katar ezt később cáfolta. Este Donald Trump amerikai elnök bejelentette: "katonailag eléggé legyőzték" Iránt, szerinte Teherán hamarosan megadja magát. Cikkünk folyamatosan frissül a Köel-Kelet háborújának legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×