eur:
410.67
usd:
393.91
bux:
85944.34
2025. január 22. szerda Artúr, Vince
Annalena Baerbock német külügyminiszter pártja, a Szövetség 90/Zöldek bonni kongresszusán 2022. október 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Sascha Steinbach

Német békefenntartók Ukrajnában: vihart kavart a külügyminiszter felvetése

Az újabb vita is jelzi, hogy az ukrajnai szerepvállalás a német választási kampány kiemelt témája lesz. Olaf Scholz után kihívója, Friedrich Merz is Kijevbe utazik.

Aligha számított Annalena Baerbock arra, hogy országában heves indulatokat azzal a felvetésével, amely a hét elején tartott NATO-külügyminiszteri értekezleten hangzott el. A német diplomácia vezetője valójában nem is konkrét javaslatot tett, értesülések szerint csak a lehetséges ukrajnai tűzszünettel kapcsolatos forgatókönyveket bővítette. Több magas rangú német politikus azonban szinte azonnal "lecsapott" Baerbock felvetésére, közvetve megerősítve azt is, hogy az ukrajnai orosz háború a közelgő parlamenti választások egyik legfőbb kampánytémája.

A nyugati országok, élükön az Egyesült Államokkal és Németországgal a közel három éve tartó háborúban az ostromlott országot eddig mindenekelőtt fegyverekkel támogatták. A szövetségesek ugyanakkor az utóbbi időben mindinkább szorgalmazzák a tűzszünetet célzó lehetséges tárgyalásokat is. Ennek keretében "játszott el" Baerbock a külügyminiszteri találkozón azzal a gondolattal, hogy a tárgyalásokat célzó tűzszünet békefenntartók küldésével erősíthető. Olyannyira, hogy – mint idézték őt –

el tudja képzelni német katonák küldését a tűzszünet betartásának biztosítására.

Az ezzel kapcsolatos kérdésre azt válaszolta, hogy Németország támogat minden olyan erőfeszítést, amely a békét szolgálja.

Német portálok szerint a miniszter ezzel kapcsolatban érdemben nem is mondott többet, kijelentése mégis szinte rendkívüli, egyidejűleg pártállástól függő reagálásokat váltott ki. Elsőként a jelenleg még ellenzéki konzervatív CDU elnöke, a kancellári tisztség várományosa kommentálta a még hivatalban lévő zöldpárti külügyminiszter kijelentését. Friedrich Merz a külügyminiszter felvetését "felelőtlen gondolatjátékként" értékelte, határozottan elutasítva a Bundeswehr békefenntartói bevetését. A kereszténydemokrata politikus az ARD televíziónak nyilatkozva merő spekulációról beszélt. Oroszország – mint hangsúlyozta – továbbra is brutálisan lép fel az ukrán lakossággal szemben, azt ugyanakkor hozzátette, hogy a háború befejezése "mindannyiunkat foglalkoztat".

Friedrich Merzcel szöges ellentétben a szociáldemokrata védelmi miniszter "el tudja képzelni" német békefenntartók küldését Ukrajnába. Boris Pistorius, aki Baerbockkal együtt már csak a február végi választásokig tölti be miniszteri tisztségét, a Deutschlandfunk rádiónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a maga részéről nyitott egy ilyen jellegű német részvételre.

"Felkészülünk a lehetséges forgatókönyvekre, végigjátsszuk azokat, de bizalmasan"

– hangoztatta a miniszter.

Scholz kancellár szerdán a Bundestagban egy mondatban "intézte el" külügyminisztere felvetését, hangoztatva, hogy az ezzel kapcsolatos vitát nem tartja időszerűnek.

A választásokra készülve ugyanakkor a polituksok között nem csupán nyilatkozatháború zajlik Ukrajnával kapcsolatban, hanem egyfajta látogatási "vetélkedés" is. Hétfőn Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár tett előre be nem jelentett rendkívüli látogatást Kijevben, és Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek újabb, még ebben a hónapban szállítandó fegyvertámogatást ígért. A Kijev által követelt, legkorszerűbbnek számító Taurus cirkálórakéták átadását azonban továbbra is elutasította. A kancellár – aki a közelmúltban Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott hosszú telefonbeszélgetést – Németország teljes szolidaritását fejezte ki az ostromlott országgal.

Két nappal a kancellári látogatás után a valószínű utód, Friedrich Merz hivatalosan is megerősítette, hogy "a következő napokban" Ukrajnába látogat. Merz az elmúlt időszakban több alkalommal is állást foglalt a Taurusok szállítása mellett is, de ezúttal erről nem szólt. Ugyanakkor

szorgalmazta egy ukrajnai "kapcsolattartó csoport" létrehozását, amely Németországból, Franciaországból, Lengyelországból és Nagy-Britanniából állna.

Merz szerint a csoport feladata elsődlegesen az lenne, hogy kidolgozzon egy közös európai stratégiát Ukrajna támogatására.

Mindezzel egyidőben tekintélyes uniós politikus szólította fel Németországot a Taurusok Ukrajnának történő szállítására. A Funke médiacsoportnak nyilatkozva az Európai Parlament újraválasztott elnöke, Roberta Metsola sürgette a robotrepülőgépek mielőbbi átadását. "Ukrajna nem tud a végtelenségig várni" – hangsúlyozta a máltai politikus, aki szerint az EP-ben ez széles támogatást élvez.

Címlapról ajánljuk
Építészek: a felhőkarcoló már nem trendi, Budapesthez nem is illenek magasházak

Építészek: a felhőkarcoló már nem trendi, Budapesthez nem is illenek magasházak

A magasháztrend kifutóban van Európában, ahol a parkokba helyezett alacsonyabb iroda- és lakóházaké a jövő. Így értékelte a Rákosrendezőre tervezett, egyes sajtóhírek szerint akár 500 méter magas házak építésének ötletét Zoboki Gábor, Ybl-díjas építész. Budapest főépítésze hasonló véleményt fogalmazott meg.

Kaiser Ferenc: az USA-nak szüksége van a NATO-ra, hogy megőrizhesse szuperhatalmi pozícióit

Donald Trump várhatóan jelentősen megemeli a védelmi kiadásokat, és erre fogja rákényszeríteni a szövetségeseit is – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. Álláspontja szerint Oroszországnak jelenleg nincs ereje ahhoz, hogy európai NATO-tagállamokra támadjon, Kínának pedig nem érdeke, hogy közvetlen katonai konfrontációba kerüljön az Egyesült Államokkal.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.22. szerda, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Támadásba lendültek az orosz bombázók, Trump tárgyalni akar Putyinnal - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Támadásba lendültek az orosz bombázók, Trump tárgyalni akar Putyinnal - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Donald Trump amerikai elnök kijelentette: bármikor kész tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és "valószínűleg" szankciókat fog kihelyezni Oroszországra, ha a Kreml nem akarja lezárni a háborút. Közben az orosz csapásmérő képesség több ukrán városra is támadást mért: tűz alá került Pokrovszk, Mikolaiv és Harkiv is. Ukrajna folytatta a korrupciós tisztogatásokat, most az ukrán haderő fő pszichológusát tartóztatták le. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×