eur:
410.34
usd:
389.59
bux:
79324.14
2024. november 21. csütörtök Olivér
Közép-amerikai kivándorlók gyalogolnak a mexikói Córdobában 2018. november 5-én. Az amerikai-mexikói határ felé tartó, több ezer emberből, főként hondurasiakból és salvadoriakból álló migránsok első csoportja október 13-án indult útnak a hondurasi San Pedro Sula városából.
Nyitókép: MTI/AP/Marco Ugarte

Míg Donald Trump hivatalba nem lép, sietősre fogják a migránsok – véli a szakértő

Különféle becslések szerint most már nagyjából 15 millióan tartózkodnak illegálisan az Egyesült Államokban. Donald Trump beiktatása, január 20. után a határőrizet szigorítása drasztikusan csökkenti majd az újonnan érkező bevándorlók számát – mondta az InfoRádióban Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója.

Az irreguláris bevándorlás kezelése meghatározó kampánytéma volt az amerikai elnökválasztás során. Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója az InfoRádióban rámutatott, hogy Donald Trump már két éve következetesen ígéri a cselekvést ebben az ügyben, megfékezi a migrációt, illetve deportálja az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodókat.

A szakértő viszont azt is mondja, az ígéretek közt voltak túlzóak is. "Különféle becslések szerint most már nagyjából 15 millióan tartózkodnak illegálisan az országban. Az ő deportálásuk talán még Trump elnök számára is nagy falat lenne, de az egész biztos, hogy a határbiztonság növelése azokat az óriási számokat, amelyeket a Biden-Harris-adminisztráció alatt láttunk, január 20-tól valószínűleg drasztikusan csökkenti" – mondta.

Ennek megfelelően Marsai Viktor szerint az is várható, hogy a hátralevő néhány hónapban emelkedni fognak a számok, mert mindenki, aki eddig nem érte el az USA-t, még Trump elnök beiktatása előtt szeretné ezt megtenni.

"Most ott tartunk, hogy az Egyesült Államok vám- és határőrsége nagyjából 170 országból tartóztat fel embereket az USA déli határán, és az elnök különféle intézkedései, a falépítés folytatása, illetve a már meglévő, 9 méter magas kerítés megerősítése, valamint a Maradj Mexikóban! program arra kényszerítette a menedékkérőket, hogy Mexikóban várják ki az eljárásuk végét, ezek jelentősen csökkentették az érkezésszámokat" – magyarázta a szakértő.

Ami a számokat illeti:

  • a Trump-adminisztráció alatt nagyjából 4 millió irreguláris határátlépési kísérlet történt az USA déli határain, és ebből nagyjából 3 millió ember volt az, akit rövid úton visszatoloncoltak Mexikóba
  • a Biden-adminisztráció alatt ez a szám azokkal együtt, akiket csak detektáltak, nem tudtak megállítani, meghaladja a 12 milliót, és legalább 6 milliónyian az Egyesült Államok területén maradtak.

"Az amerikai migrációs politika persze Mexikóban okozhat humanitárius katasztrófát, igaz, az emberek hosszabb távon tudni fogják, hogy útnak sem érdemes indulni" – tette hozzá Marsai Viktor.

Másfél éve a szakértő az amerikai-mexikói határon találkozott egy angolai orvos házaspárral, ők hat éve már Brazíliában éltek, és azért indultak el az Egyesült Államok felé, mert nyitva vannak a kapuk, nem azért, mert Brazíliában "rossz volt".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×