Infostart.hu
eur:
353.32
usd:
305.31
bux:
0
2026. június 12. péntek Villő
Az olasz miniszterelnöki hivatal sajtóirodája által közreadott képen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b2), Mark Rutte holland (b), Giorgia Meloni olasz kormányfő (j) és Nadzsla Buden tunéziai miniszterelnök megbeszélést folytat Tuniszban 2023. június 11-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olasz miniszterelnöki hivatal sajtóirodája/Filippo Attili

A NATO és az EU vezetője közösen aggódik a "tekintélyelvű államok magabiztossága" miatt

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte NATO-főtitkár egyetért abban, hogy az egyre veszélyesebb világban az Európai Unió és a NATO partnersége létfontosságú a béke, a szabadság és a jólét előmozdítása és védelme szempontjából - tájékoztatott kedden az uniós bizottság és a NATO.

Brüsszeli közlések szerint az uniós bizottság elnöke és Mark Rutte először találkozott hivatalosan, miután a volt holland kormányfő átvette a főtitkári megbízatását a NATO élén.

Közölték, a brüsszeli megbeszélés alkalmával a két vezető tárgyalásának középpontjában az Európai Unió és a NATO közötti "szoros és stratégiai partnerség" megerősítése állt. Egyetértettek abban, hogy jelenleg Oroszország "európai földön zajló háborúja" jelenti a legnagyobb fenyegetést az európai kontinens békéjére és biztonságára. Hangsúlyozták, hogy az észak-koreai katonák bevetése az orosz hadsereg támogatására az Ukrajna elleni háború jelentős eszkalációját jelenti, valamint komoly veszélyt hordoz az európai biztonságra és a globális békére nézve.

A vezetők megvitatták a "tekintélyelvű államok növekvő magabiztosságának globális hatását" is - írták. "Ezek az államok megkérdőjelezik közös érdekeinket, értékeinket és demokratikus elveinket többféle, többek között politikai, gazdasági, technológiai és katonai eszközzel" - fogalmaztak.

A változó fenyegetések és kihívások kezelése érdekében Ursula von der Leyen és Mark Rutte egy új, magas szintű munkacsoport létrehozásáról állapodott meg a már meglévő EU-NATO együttműködés megerősítésére. A munkacsoport első ülésének tervezése várhatóan a következő hetekben megkezdődik - tájékoztattak.

Az uniós bizottság elnöke a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében kiemelte: az EU és a NATO közötti szoros és stratégiai partnerség minden korábbinál fontosabb. A NATO-főtitkár bejegyzésében úgy fogalmazott: "megbeszéltük, hogyan építhetünk a NATO és a EU közötti egyedülálló és alapvető partnerségre, és miként erősíthetjük tovább együttműködésünket".

Címlapról ajánljuk
Három fontos jóslat a magyar gazdaságról: infláció, kamatok, forint

Három fontos jóslat a magyar gazdaságról: infláció, kamatok, forint

Emelkedő GDP-t, enyhén emelkedő inflációt és a jelenlegi szint körüli erős forintot vár az idei és jövő évre az MBH Bank – ez derült ki a pénzintézet negyedéves makrogazdasági elemzéséből. Az InfoRádió Árokszállási Zoltánt, az MBH Bank Elemzési Centrum vezetőjét kérdezte.

Mohácsi új Duna-híd: százmilliárdos a tét, három alapelv szerint tervezik újra a beruházást

Felülvizsgálja a kormány a „túlárazott és pazarló” mohácsi új Duna-híd beruházását. Vitézy Dávid miniszter elmondta: egyrészt megpróbálják visszaszerezni a százmilliárd forintos nagyságrendű, előlegként már kifizetett tételeket, másrészt megnézik, lehet-e még racionálisan 2x2 sávról 2x1 sávra csökkenteni a híd, illetve az alföldi bekötőút szélességét, de mindezt úgy, hogy „torzókat nem hagyunk”.
inforadio
ARÉNA
2026.06.12. péntek, 18:00
Marsai Viktor
a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×