„A törvényhozási választások előtt a kormánypárt indítványára elfogadott törvény egyértelműen közvetett szavazatvásárlás. Az amnesztia lényegében humanitárius eljárás, és elfogadása célszerűbb a választások lezárása után, illetve jóval a voksolást megelőzően” - áll a nyilatkozatban, mely szerint az elnök figyelembe vette, hogy sok elítélt és hozzátartozóik várják a közkegyelmet.
Korábban a Grúziai Álom - Demokratikus Grúzia nevű kormánypárt bírálta Zurabisvilit, amiért halogatja a dokumentum aláírását. Rati Bregadze igazságügy-miniszter korábban közölte, hogy Savla Papuasvili házelnök aláírja a törvényt, ha az elnök ezt nem teszi meg a határidőn belül.
A grúziai törvényhozás szeptember 17-én fogadta el harmadik olvasatban az amnesztiatörvényt. A szavazásban az ellenzék jelentős része nem vett részt, mert már akkor választási fogásnak minősítették a jogszabály elfogadását.
A törvény értelmében az elítéltek mintegy egyharmada részesül a fennmaradó büntetés teljes elengedésében, illetve a felére, negyedére vagy hatodára csökkentésében.
Mamuka Mdinaradze, a kormánypárt végrehajtó titkára szerint hatezren részesülnek amnesztiában, közülük ezernek a teljes büntetését elengedik.
A törvény a 2024. július 1. előtt elkövetett bűncselekményekre vonatkozik, nem részesülnek közkegyelemben az emberölésért, kábítószer-kereskedelemért vagy nemi erőszakért elítéltek, valamint a súlyos, illetve különösen súlyos bűncselekményt elkövetők.
Grúziában október 26-én lesznek a parlamenti választások.