eur:
396.03
usd:
354.66
bux:
74905.79
2024. szeptember 27. péntek Adalbert
Az Európai Parlament épülete Strasbourgban a júniusi választások eredményeképpen létrejövő EP alakuló ülése napján, 2024. július 16-án.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás

NKE-elemzés: a háború és a migráció lesz a fő téma az új EP őszi ülésszakán

A júniusi EP-választások következtében az Európai Néppártot, a szocialistákat, liberálisokat és zöldeket tömörítő nagykoalíció képes volt megőrizni létszámbeli fölényét, ennek ellenére az új ötéves parlamenti ciklusban változhat az Európai Parlamenten belüli dinamika – mondta Gát Ákos Bence, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet kutatója.

"2015-ben kialakult a migrációs válság, ami miatt az Európai Néppárton belül is törés alakult ki: Angela Merkel akkori német kancellár és Orbán Viktor magyar miniszterelnök homlokegyenest ellenkező irányba ment. Angela Merkel képviselte a befogadáspárti álláspontot, míg Orbán Viktor a kemény határvédelmet képviselte" – mondta az InfoRádióban Gát Ákos Bence, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet kutatója.

"Az idők során az is kiderült és nyilvánvalóvá vált, hogy az Európai Parlament korábbi és jelenlegi többsége nem a nemzetek Európájában gondolkodik, hanem egy nemzetek feletti Európai Egyesült Államok létrehozásában érdekelt, vagyis lassan vagy gyorsabban, de véget vetne az európai államok szuverenitásának" – mondta a kutató, hozzátéve, hogy 2019-től ezek a gondolatok nagyon felerősödtek az előző EP-ciklusban.

2024 júniusában voltak a legutóbbi európai parlamenti választások, néhány hónapja állt csak fel az új parlament, és megfigyelhető Gát Ákos Bence szerint, hogy valamelyest átalakult a frakciószerkezet. Az NKE kutatója szerint a 2019-től tapasztalható folyamatok folytatódnak a törésvonalak mentén, Magyarország ezért kemény kritikák tárgyát fogja képezni a jövőben is.

Viszont jelentős különbség szerinte, hogy létrejött a Patrióták Európáért képviselőcsoport, melynek egyik alapítója a Fidesz, létszámát tekintve pedig a harmadik legnagyobb frakció az EP-ben, megelőzve a liberálisokat és a zöldeket. Gát Ákos Bence úgy látja, a létszámából adódóan máris megfigyelhetően súlya van a frakciónak, függetlenül attól, hogy a mainstream politikai erők nem engedték meg, hogy ez a frakció az egyébként jogosan neki járó tisztségeket megkapja. A csoport szeretne hatékonyan változást elérni az Európai Parlamentben, vagyis már az első hetekben-hónapokban aktívnak bizonyult.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet kutatója szerint az őszi ülésszak legfontosabb témái közt lesz az Ukrajnában zajló háború és a migráció is. Gát Ákos Bence felhívta a figyelmet, hogy Németországban az utóbbi ismételten központi témává lépett elő, hiszen a kormány újra bevezette az ellenőrzést az ország határain, amelyek belső uniós határok. "További figyelmet irányít a témára, hogy a migrációs paktum, melyet még az előző Európai Parlament vezetett be, recseg-ropog" – fogalmazott a kutató, megjegyezve, hogy több ország is bejelentette már: nem kívánja végrehajtani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Azután, hogy Petr Fiala miniszterelnök kedden bejelentette, meneszteni kívánja a kabinetből Ivan Bartos kalózpárti kormányfőhelyettest és regionális fejlesztési minisztert, mert nem elégedett a munkájával, a Kalózpártnál "robbant a bomba". Bartos szerint Fiala megszegte a koalíciós szerződést.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.27. péntek, 18:00
Steinbach József
a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke
Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán bejelentette, megváltoztatja Oroszország nukleáris doktrínáját, kifejezetten azzal a céllal, hogy szükség esetén atomcsapást tudjon mérni Ukrajnára. Eszerint nukleáris csapással lenne sújtható egy olyan agresszor állam is, amely nem rendelkezik nukleáris fegyverrel, de egy másik, atomfegyverekkel rendelkező ország támogatását élvezi. Utóbbi az Egyesült Államokra és Ukrajnára vonatkozhat. Orosz jelentések szerint újabb két települést foglaltak el Donyeck megyében, és már az egykor 14 ezres város, Vuhledár belterületén folynak a harcok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×