eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Rishi Sunak konzervatív párti brit miniszterelnök ellép a pulpitustól a kormánya prioritásairól tartott sajtóértekezlete végén a londoni kormányfői rezidencián 2023. december 7-én. Az előző napon Robert Jenrick bevándorlási ügyekért felelős brit miniszter benyújtotta lemondását, miután a kabinet közzétette azt a sürgősségi törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a migránsok áttelepítését Ruandába.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Választanak a britek - Ezek az összetevők vezettek a konzervatív mélypontig

Történelmi vereség - erre van a legnagyobb esély a csütörtöki brit választásokon. Pedig néhány évvel ezelőtt még a Munkáspárt szenvedett hosszú évekre kiható vereséget; csak hát jött a brexit, a Covid, a háború és az energiaválság, a Munksápárt pedig talpra állt, míg a kormánypárt cserélgette a kormányfőket. Az InfoRádió Gálik Zoltánt kérdezte.

Parlamenti választásokat tartanak csütörtökön Nagy-Britanniában, az utolsó közvélemény-kutatás szerint vagy nagy vagy nagyon nagy győzelmet arat a Munkáspárt.

Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense szerint úgy néz ki, a Munkáspártnak sikerült megőriznie azt a több mint 20 százalékos százalékpontos fölényét a konzervatívokkal szemben, amelyet a választási kampány előtt már élvezett, úgyhogy nagy változások nem voltak az elmúlt hónapban.

"Ez azt jelenti, hogy akár történelmi vereséget is mérhetnek a konzervatívokra. Itt a 655 fős parlamentnek 480 helyét megszerezhetik, legalábbis egyes becslések szerint, de a legalsó szám is valahol 400 körül van, míg a konzervatívok akár 100 fő alá is csökkenthetik a parlamenti helyeik számát. És hát nemcsak általában az Egyesült Királyságban, hanem, ha megnézzük, területileg is jelentős a fölény, hiszen Skóciában, illetve Walesben is szinte leradírozhatják a konzervatívokat a választói térképről" - ecsetelte Gálik Zoltán.

Pedig öt évvel ezelőtt még épp a Munkáspárt szenvedett történelminek számító vereséget. Hogy mi okozta ezt a fordulatot, arról a szakértő azt mondta, 2019-ben olyan választási körzetek álltak át a konzervatívok oldalára, amelyek hagyományosan Munkáspárt körzetei voltak.

"És nemcsak, hogy ezek tértek vissza, hanem az egész országban egy hatalmas nagy ellenállás van a jelenlegi konzervatív kormányzat ellen. Ennek egyik fő oka, az a politikai káosz, amelyet hagytak a konzervatívok maguk után.

Öt miniszterelnököt fogyasztottak el a brexit 2016-os népszavazása óta,

és a gazdaságban is óriási problémák vannak, és voltak, bár igaz, nemcsak a brexit hatásai ezek, hanem a pandémia, illetve az oroszok ukrajnai háborúja miatt beállt energiaválság is okozta a problémát, amelyet a társadalomban gyakorlatilag mindenki megérzett" - folytatta.

Emlékezetes: Liz Truss például alig egy hónapig volt kormányon, de ezalatt is sikerült "nagyon meggondolatlan gazdaságpolitikai intézkedésekkel" előállnia a 2019 utáni időszakban.

Hogy maga a brexit mennyire "téma" még, Gálik Zoltán szerint érdekes kérdés.

"Nem volt a kampánynak ez fő témája, sőt, éppen szerdán nyilatkozott először nagyon nyíltan a munkáspárti kormányfőjelölt Keir Starmer arról, hogy amennyiben ő hatalomra jut, nem számít arra, hogy az ő idejében, életében, az elkövetkezendő évtizedekben az Egyesült Királyság visszalépne az Európai Unióba, sőt arra sem, hogy a közös piachoz vagy a vámunióhoz csatlakozzon. Valószínűleg közelíteni fognak az Európai Unióhoz, ehhez persze Európa is kelleni fog majd, hiszen tárgyalásokat kell akkor nyitni, de az európai uniós kérdés nem volt ennek a kampánynak a témája" - szögezte le.

A kampányba viszont a skótok szerették volna bevinni - a Skót Nacionalista Párt révén - a függetlenségi kérdést.

"Az ő választási programjuknak az egyik sarkalatos eleme volt ez, hiszen ha emlékszünk rá, még egy évvel ezelőtt is az volt a szlogen, hogy ha nem engedik a britek a skótokat népszavazáson dönteni újra arról, hogy ki akarnak-e lépni az ottani unióból, akkor ez a választás lenne egy olyan szimbolikus szavazás, amelyben eldönthetik, hogy az a párt, amely ezt a célt képviseli, az a választóknak élvezi a támogatását, és gyakorlatilag megkezdenék akkor a tárgyalásokat. De ehhez képest óriásit fordult a politikai helyzet, 35 százalékot mérnek jelenleg a Munkáspártnak, és csak 29 százalékot a nacionalista pártnak."

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×