eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Voting box and election image,election. Forrás: Getty Images
Nyitókép: krisanapong detraphiphat/ Getty Images

Sorsfordító választások Nagy-Britanniában – történelmi vereség vár a konzervatívokra

Nagy-Britanniában ma tartják a 2024-es parlamenti választásokat, és közvélemény-kutatások az ellenzéki Munkáspárt elsöprő győzelmét jósolják. A kormányzó toryk vesszőfutását jól illusztrálja, hogy még a volt kormányfő, Boris Johnson apja sem szavaz rájuk.

Amikor Rishi Sunak miniszterelnök május 22-én közölte, hogy július elejére írja ki az előre hozott választásokat, a brit politikai elitet hideg zuhanyként érte a hír. Sunak hazardírozott és arra játszott, hogy jobb egy korai, mint egy őszi választás, mert addigra bekövetkezhetnek a népszerűtlen energiaár-emelések, amelyek súlyos csapást mérhetnek a pártjára.

Elhúzhatta volna, legalább pár hónapig még maradhatott volna hatalmon, mivel úgy tűnik, akkora az elégedetlenség a konzervatívokkal szemben, hogy az ellenzéki Munkáspárt példa nélküli győzelmet arathat. A YouGov úgynevezett MPR-módszerű felmérése szerint a Labour 431 helyet söpör be a 650 fős parlamentben, míg az eddig többségben lévő toryknak csak 102 mandátum juthat.

Azaz, a konzervatívok történelmi vereségre számíthatnak, a Munkáspárt pedig „szupertöbbségre”.

Az ellenzéki liberális demokraták jelentősen megnövelnék képviselőik számát, 72-re, és első ízben bejutna a parlamentbe három mandátummal a volt brexitvezér, Nigel Farage új pártja, a Reform. A választási kampányt kaotikusnak és harciasnak írták le, a két hagyományos, nagy párt merész állításokkal állt elő az ingadozó szavazók meggyőzésére. Pénzügyi elemzők azonban egyaránt bírálták őket, és úgy találták, hogy lényeges dolgokról hallgatnak a választók előtt: így, hogy valójában adóemeléseket hajtanak végre és hogy nincs elég pénz a programjaik végrehajtásához.

Vezető konzervatívok elismerték a valószínű, súlyos vereséget. Mel Stride tory miniszter munkáspárti földcsuszamlást jósolt, és a konzervatívok soraiban sokan lemondóan nyilatkoznak. Sir Keir Starmer munkáspárti vezér mindezt ködösítő tory taktikának nevezte, mondván, hogy ezzel azt akarják sugallni a választóknak: lefutott a játszma, nem fontos elmenni szavazni.

Fokozta az izgalmakat, hogy egy nappal a választás előtt kiderült: az elmúlt választásokon nagy többséget szerző Boris Johnson volt miniszterelnök édesapja, Stanley közölte, hogy a Liberális Demokratákra fog szavazni.

Az idősebb Johnson nemcsak fia, hanem a saját pártja ellen is voksol, amiért akár ki is zárhatják a toryk soraiból.

A kampány utolsó napján Rishi Sunak, a jelenlegi miniszterelnök megpróbálta meggyőzni a 46 millió szavazót, hogy maradjon a konzervatívok mellett, de úgy tűnt, a munkáspárti gőzhenger már lendületben van. A részben autonóm Skóciában közben az volt a kérdés, hogy a sokáig domináns Munkáspárt visszahódítja-e a többséget az utóbbi években domináló, függetlenségpárti nacionalistáktól.

A választások eredménye jelentősen befolyásolja majd az Egyesült Királyság politikai berendezkedését, klíma- és külpolitikáját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×