eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Sir Keir Starmer, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője ismerteti pártja 2024-es célkitűzéseit Bristolban 2024. január 4-én. Nagy-Britanniában 2024-ben tartanak parlamenti választásokat.
Nyitókép: MTI/EPA/Tolga Akmen

Vihar előtti csend - Itt az utolsó felmérés a brit választásokra

A csütörtöki nagy-britanniai parlamenti választások előtt közzétett utolsó felmérés is a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt rekordmértékű győzelmét vetíti előre.

A YouGov közvélemény-kutató csoport szerda este ismertetett országos reprezentatív vizsgálata azt is valószínűsíti, hogy a jelenlegi konzervatív párti kormány számos tagja elveszíti alsóházi képviselői mandátumát.

A cég Angliában és Walesben 42 758, Skóciában 4993 választópolgártól kérdezte meg, hogy melyik párt jelöltjére kívánnak szavazni.

A hagyományos választói minták sokszorosára kiterjedő, száznál több kritériumot figyelő MRP vizsgálati modell alapján készített központi forgatókönyv a Sir Keir Starmer vezette Munkáspártnak 39 százalékos, a 2010 óta kormányzó konzervatívoknak 22 százalékos szavazatarányt jelez. A becslési sáv alsó széle 34-19, felső vége 43-25 százalékos szavazati megoszlást valószínűsít.

A YouGov számítási módszertana alapján a középső becslési szint azt jelentené, hogy a Labour 431, a Konzervatív Párt 102 képviselői helyet szerezne a 650 fős londoni alsóházban.

Ez azt is jelentené, hogy a Munkáspárt frakciólétszáma a jelenlegihez képest 229 fővel növekedne, a konzervatívoké ugyanakkor 263-mal zuhanna.

Ez a központi becslési fogatókönyv 132 fős többséget biztosítana a Munkáspártnak az összes többi alsóházi frakció együttes létszámához képest, de a becslési sáv felső értékének megvalósulása esetén a Labour frakciólétszáma 466, többsége 282 fő lenne.

A YouGov a modellszámítások eredményének ismertetéséhez fűzött elemzésében úgy fogalmaz, hogy "a lehetőségek tartománya a nagy munkáspárti többségtől a kivételesen nagy munkáspárti többségig terjed".

A cég szakértői hangsúlyozzák azt is, hogy a brit politikatörténetben példátlan, ami a csütörtöki választásokon várható, hiszen a Munkáspárt a 2019-ben tartott előző nagy-britanniai parlamenti választásokon 1935 óta nem mért gyenge eredményt ért el, és ezt egyetlen választási ciklus alatt fordította át potenciálisan rekordmértékű győzelemmé.

A YouGov elemzőinek megfogalmazása szerint "abszolút biztos", hogy a csütörtöki választást a Munkáspárt megnyeri, mégpedig nagy arányban, hiszen még az előrejelzési sáv alsó széle is 391 tagú Labour-frakciót és 132 fős munkáspárti többséget jelentene.

A cég szerint az egyes miniszterek választókerületeiben várható szavazatmegoszlás alapján a Rishi Sunak miniszterelnök vezette jelenlegi konzervatív párti kabinet számos tagja is elveszítheti alsóházi képviselői helyét.

Köztük van Jeremy Hunt pénzügyminiszter, Grant Shapps védelmi miniszter, Alex Chalk igazságügyi miniszter, Michelle Donelan tudományügyi miniszter, Gillian Keegan, az oktatási tárca vezetője, Lucy Frazer kulturális miniszter, Mark Harper közlekedési miniszter és Penny Mordaunt, a konzervatívok alsóházi frakcióvezetője.

Az utóbbi időszakban más felmérések is a Labour földcsuszamlásszerű győzelmét vetítették előre.

A Savanta közvélemény- és piackutató csoport friss vizsgálata szerint a Munkáspártra jelenleg 38 százalék, a Konzervatív Pártra 21 százalék kíván szavazni.

A cég számítási modellje alapján ez a szavazatmegoszlás azt jelentené, hogy a Labour 459, a Konzervatív Párt alig 75 alsóházi képviselői helyet szerezne.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×