Infostart.hu
eur:
377.95
usd:
319.69
bux:
130030.34
2026. február 7. szombat Rómeó, Tódor
Nyitókép: Pixabay/ Engin Akyurt

A könnygázzal fújták le a törökök legnagyobb május 1-jei megmozdulását

A CNN Türk hírtelevízió helyszínen rögzített képsorain az látható, hogy a török nagyváros központjában található Taksim térre vezető útvonalat rendőrsorfallal zárták le, miután bejelentették, hogy a téren és a városközpont további, kordonnal lezárt területein biztonsági okokból nem lehet demonstrációt tartani.

Könnygázzal oszlatta fel a török rendőrség a május elseje alkalmából felvonuló tüntetőket szerdán Isztambulban.

A CNN Türk hírtelevízió helyszínen rögzített képsorain az látható, hogy a török nagyváros központjában található Taksim térre vezető útvonalat rendőrsorfallal zárták le, miután bejelentették, hogy a téren és a városközpont további, kordonnal lezárt területein biztonsági okokból nem lehet demonstrációt tartani.

A tüntetők ennek ellenére megpróbáltak bejutni a térre és dulakodni kezdtek a rendőrökkel, de nem jártak sikerrel. Ali Yerlikaya török belügyminiszter nem sokkal később tudatta: 210 embert vettek őrizetbe.

Az isztambuli városháza épületénél gyülekező tüntetők ellen is könnygázgrátátokat, valamint gumilövedékeket alkalmazott a rendőrség; a város Besiktas városrészében pedig szintén kisebb összecsapásokra került sor a tüntetők és rendfenntartó erők között.

Török jogvédők a tér lezárását és tüntetők kitiltását arra az alkotmánybírósági határozatra hívatkozva bírálták, amely decemberben kimondta, hogy a Taksim téri demonstrációk tiltása sérti a békés gyülekezéshez való jogot.

Özgür Özel, a legnagyobb ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője szégyenletesnek nevezte a hatósági tiltást és kijelentette, hogy a gyülekezési joggal kapcsolatos alkotmánybírósági döntés jogilag kötelező erejű, ezért "folytatják a dolgozó emberket megillető Taksim tér felszabadításáért folytatott küzdelmüket"; a kivonuló rendőröknek pedig azt mondta, "ezek a dolgozók nem ellenségek és nem akarunk konfliktust, csak meg kívánjuk ünnepelni május elsejét."

Az Isztambul központjában található Taksim tér azért számít jelképes emlékhelynek a török belpolitikában, mert számos kormányellenes és szakszervezeti megmozdulás színhelye volt, amelyek több ízben torkollottak erőszakba, vagy országos tiltakozásba. Ezek közül kiemelkedik az 1977. május 1-jén megtartott, mintegy félmillió embert megmozgató szakszervezeti tüntetés, melynek résztvevői közül 34-en meghaltak, miután rájuk lőttek a közelben rejtőzködő karhatalmisták. A téren a 2013-ban lezajlott, országos demonstrációkba torkoló kormányellenes megmozdulások óta nem szabad hivatalosan tüntetni, de a szakszervezetek azóta is rendszeresen szólítják fel híveiket arra, hogy csatlakozzanak hozzájuk az újabb megmozdulásokon.

Címlapról ajánljuk
„Guru jellegű ember volt” – emlékezés Vásáry Tamásra

„Guru jellegű ember volt” – emlékezés Vásáry Tamásra

Életének 93. évében elhunyt Vásáry Tamás, a nemzet művésze, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, karmester. 1933-ban született Debrecenben. 6 éves csodagyerekként már rendszeresen koncertezett, bőven a korhatár alatt nyert felvételt a Debreceni Zenedébe. Egy zseni volt – Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója emlékezése az InfoRádióban.

Új partnereket keresett Friedrich Merz, gázüzlet és fegyvereladás is volt a tarsolyában

Kilenc hónappal hivatalba lépése után bemutatkozó látogatásnak szánta Friedrich Merz a Perzsa-öböl országaiban tett vizitjét. A Rijádban, Dohában és az utolsó állomást jelentő Abu-Dzabiban folytatott tárgyalások azonban messze túlmutattak ezen, mindenekelőtt a gazdasági, ezen belül az energetikai és nem utolsósorban a biztonságpolitikai együttműködést célozták.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
A klímaváltozás komoly fejtörést okoz a biztosítóknak – Egyre kevésbé jelezhetők előre a kockázatok

A klímaváltozás komoly fejtörést okoz a biztosítóknak – Egyre kevésbé jelezhetők előre a kockázatok

2017-ben a párizsi One Planet Summit során az AXA vezérigazgatója drámai módon kijelentette, hogy ha a világ 4 °C-kal melegebbé válik, akkor az többé nem lesz biztosítható. Pedig a biztosítás célja éppen az, hogy megvédje az embereket és vállalkozásokat az olyan rendszerszintű kockázatokkal szemben, mint amilyeneket az éghajlatváltozás okoz. Egyre világosabbá válik ugyanakkor a kutatók számára, hogy az éghajlatváltozás következménye az is, hogy csak múltbeli adatok alapján már egyre kisebb bizonyossággal jósolhatók meg a jövőbeli viharok, aszályok gyakorisága, intenzitása. Ezért új, sztochasztikus modellek kellenek a rendszerszintű kockázatok és az azokhoz tartozó káresemények következményeinek előrejelzéséhez/becsléséhez és az ezzel összefüggő összes biztosítási gyakorlat átgondolásához.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×