Az orvosból lett politikus Karl Lauterbach abból az elvből indult ki, hogy a kannabisz rekreációs célú engedélyezésének több lesz a haszna, mint az a kár, amit a tiltás az illegális fogyasztók, mindenekelőtt a fiatalok egészségének okozott.
Lauterbach tűzön-vízen át védte a javaslatot, amelynek rendkívül heves politikai és szakértői viták után végül - a kormánykoalíciós többségnek köszönhetően - a parlament is zöld jelzést adott.
A miniszter szerint a szigorú tilalmi politika "megbukott",
érvei között szerepelt, hogy a szigorú szabályozással az egészségvédelmet javítani, a feketepiacot és a szervezett kábítószer-bűnözést pedig fékezni lehet
A törvény a felnőttek és úgynevezett kannabiszklubok számára lehetővé teszi a kábítószer korlátozott mennyiségű termesztését és birtoklását.
A 18 éven felüliek áprilistól maximálisan 25 gramm kannabiszt birtokolhatnak, és csak saját fogyasztásra. Egy-egy lakásban legfeljebb három tő kendert termeszthetnek, ugyancsak kizárólag saját fogyasztásra, és legfeljebb 50 gramm mennyiségben.
A termesztés másik legális formája, amely július 1-től lesz engedélyezett, a legfeljebb ötszáz fős úgynevezett kannabiszklubok azonban csupán a tagjaikat láthatják el termékükkel, havonta fejenként összesen 50 gramm mennyiségben.
A kormánykoalíció pártjaival szemben szögesen ellentétes álláspontot képviseltek az ellenzéki pártok, élükön a konzervatív CSU/CSU pártszövetséggel, valamint tekintélyes orvosi szervezetek, illetve egészségügyi szakértők. Fő érvük az volt, hogy az engedélyezésnek mindenekelőtt a fiatalok lesznek az áldozatai.
A konzervatív pártok a leghatározottabban elutasították a részleges legalizálást. Szerintük az új törvény valóban "történelmi napot" jelent, olyan napként azonban, amelyen a kormánykoalíció "példátlan gazdaságösztönző programot" indított a feketepiac további élénkítésére.
A pártszövetség szerint már következő hetekben a korábbi készletekből származó illegális kannabisz fogja elárasztani a piacot.
Bajország miniszterelnöke, Markus Söder végzetes hibáról beszélt, hangsúlyozva, hogy Bajorországban különösen szigorúan akadályozzák meg a "füvesek" dolgát.
Szakértők utaltak arra, hogy
az elmúlt években a kannabisz a tiltás ellenére nagyon elterjedt Németországban.
Ebből kiindulva elengedhetetlen több intézkedés újragondolása, az állandó ellenőrzés, valamint az ifjúságvédelem fokozása. A megnövekedett kockázatokkal kapcsolatban különösen fontos a felvilágosítás, különös tekintettel a fiatal felnőttekre és nem utolsósorban a szülőkre.
Tiltakoztak a rendőri szervezetek is, utalva arra, hogy a részleges legalizálás még inkább a feketepiac fellendüléséhez vezethet.
Az ARD közszolgálati televíziónak nyilatkozva Marco Bushmann igazságügyi miniszter ezzel szemben azt jövendölte, hogy a részleges legalizálás "középtávon" a jelenleginél kevesebb munkát ad majd mind az igazságszolgáltatás, mind a rendőrség számára.
Azt ugyanakkor a miniszter is elismerte, hogy a "korszakváltás" a közvetlen munkaterhek megnövekedését eredményezi, de hosszabb távom azonban mind az igazságszolgáltatás, mind a rendőrség tehermentesül.
A részleges legalizálás a jövőt illetően számos problémát vethet fel,
szól a további szakértői figyelmeztetés. Nem csupán a fogyasztás kapcsán nőhetnek az elsősorban a fiatalokat veszélyeztető egészségügyi kockázatok, de a kábítószer-kereskedelem miatt a szervezett bűnözés is erősödhet.
A törvény elfogadása után a szövetségi tartományok jogi hatóságainak feladatai is jelentősen megnövekednek. Az igazságügyi illetékeseknek ugyanis a törvény értelmében amnesztiát kell biztosítaniuk a korábbi "kannabiszbűncselekmények" legtöbb elkövetőjének.
Általános az a vélekedés, amely szerint a részleges legalizálás több területen további tisztázásra szorul, és számos új problémát vet fel.