Infostart.hu
eur:
359.31
usd:
315.25
bux:
144218
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga
Nyitókép: lng.hr

Újabb helyről szerezne LNG-t Magyarország

Magyarország szeretné kihasználni az energetikai együttműködés lehetőségét Venezuelával, vizsgálják a módját a cseppfolyósított földgáz vásárlásának és a hazai kőolaj-kitermelési technológiák exportjának - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Caracasban.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a venezuelai kollégájával,Yván Gillel közös sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy hazánk azt szeretné, ha a jövőben minél kevesebb szankciós rezsim keserítené az emberek életét a világon, az ilyen büntetőintézkedések ugyanis általában jórészt hatástalanok, de sok kárt és szenvedést okoznak, főleg azon hétköznapi emberek számára, akik nem tehetnek semmiről.

"Mi a szankciók helyett globális együttműködést és összeköttetéseket akarunk. Ezért is örülünk annak, hogy az Egyesült Államok enyhítette a Venezuelával szemben fennálló szankciókat" - emelte ki.

"Most azt szorgalmazzuk, hogy az Egyesült Államok példáját követve az Európai Unió is lazítsa ezeket"

- tette hozzá, aláhúzva, hogy ezen szankciók felülvizsgálati idejét sikerült egy évről félre csökkenteni.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy Magyarország már több mint fél évszázada áll diplomáciai kapcsolatban Venezuelával, és az országban él a latin-amerikai térség harmadik legnagyobb magyar közössége.

"Ezen tényre és arra alapozva, hogy Venezuela nyitási politikát folytat, szeretnénk mindezt kihasználni, és szeretnénk új lendületet adni Magyarország és Venezuela együttműködésének" - tudatta.

"Szeretnénk kihasználni, hogy Venezuela most megnyitja az energetikai együttműködés lehetőségét.

Vizsgáljuk cseppfolyósított földgáz vásárlásának lehetőségét Venezuelából. "Tárgyalásokat kezdtünk a magyar kőolaj kitermelési technológiák venezuelai használatáról"

- jelentette be.

Továbbá azt is közölte, hogy 2024-től évente huszonöt venezuelai hallgató tanulhat ösztöndíjjal magyar egyetemeken, a két ország pedig emellett nagyköveti szintre emeli a kapcsolattartás szintjét, a caracasi tiszteletbeli konzult is tiszteletbeli főkonzullá léptetik elő.

A miniszter sérelmezte, hogy napjainkban egyre súlyosabb konfliktusok uralják a világot, a nemzetközi politika is ma főleg "egymás kioktatásáról, veszekedésről és szankciókról" szól.

Aláhúzta: "Mi azt szeretnénk, ha a globális politika végre újra visszatérne a kölcsönös tisztelet talajára."

Illetve kitért az ukrajnai háború kérdésére is. "Mi, Európában az ukrajnai háború szomszédjában élünk. Ezért minél előbb békét szeretnénk, mert csakis a béke hozhatja el a szenvedés végét, csak a béke tudja megmenteni az emberéleteket, tud véget vetni a rombolásnak" - figyelmeztetett.

"Ez a háború nagyon meggyengítette Európát, és mi nem szeretnénk, ha Európa tovább gyengülne. És örülünk, és köszönjük is Venezuelának, hogy a nemzetközi fórumokon rendszeresen a béke fontossága mellett szólal fel" - jelentette ki.

Címlapról ajánljuk
Felmérhetetlen mennyiségű robbanóeszközt rejt még a Duna – a tűzszerész jóslata

Felmérhetetlen mennyiségű robbanóeszközt rejt még a Duna – a tűzszerész jóslata

A Margit hídnál talált robbanószerkezet nem taposóakna, hanem egy második világháborús német tüzérségi gránát hüvelye volt – árulta el az InfoRádióban Czető Roland. A tűzszerész szerint még rengeteg felfedezetlen szerkezet lapulhat a folyóvizek közelében az alacsony vízállás miatt, ezért fokozott óvatosságra hívja fel a vízpart közelében tartózkodók figyelmét.

„Hisz abban, amit ő épít fel” – Elemzők Orbán Viktor tusnádfürdői beszédéről

Kiszelly Zoltán (Századvég) szerint a Fidesz elnöke úgy gondolhatja, hogy jönnek olyan gazdasági nehézségek, amelyek majd segítenek a legnagyobb ellenzéki párt támogatottságán. Horn Gábor (Republikon) szerint viszont a meghirdetett ellenállásnak nincs semmiféle társadalmi bázisa, sőt Orbán Viktor környezete sincs úgy elköteleződve már, mint régen.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Itt a várva várt fordulat: zuhan az olajár, emelkednek a tőzsdék!

Itt a várva várt fordulat: zuhan az olajár, emelkednek a tőzsdék!

Jó hangulatban indul a hét a piacokon, miután az elmúlt órákban nem támadta tovább egymást az Egyesült Államok és Irán. Sőt, utóbbi jelezte, hogy felfüggeszti a támadásokat, amennyiben az USA is így tesz.  A hírre meredeken esik az olajár és már láthattunk egy felpattanást Ázsiában, de Európában is nagyobb emelkedéssel kezdődhet a hét.   Ami a gazdasági eseményeket illeti, Németországban hétfőn érkezik az IFO gazdasági hangulatindex friss adata, míg Amerikában a tartós fogyasztási cikkek rendelésállományáról közölnek statisztikát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×