eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Mariupol. Forrás: Twitter/Pokerel
Nyitókép: Forrás: Twitter/Pokerel

Vegyen ingatlant a szétlőtt Mariupolban! - hihetetlen árakkal csábítják a vevőket az oroszok

Egyre több orosz keres olcsó lakást a hadsereg által nemrég elfoglalt Mariupolban.

"Mariupolban keresek építési telket, vagy lebontás előtt álló házat, tengerre néző kilátással. Minden megoldás érdekel" Ehhez hasonló hirdetések jelennek meg egyre gyakrabban az oroszok által kedvelt VKontakte nevű közösségi oldalon, ami nagyjából a Facebook orosz megfelelője.

A BBC beszámolója szerint az orosz hivatalos média egymás után ad hírt arról miként épül újjá a korábban ostromlott város. Pedig Mariupol épületeinek 90 százaléka vagy teljesen elpusztult, vagy olyan sérüléseket szenvedett a harcok alatt, hogy nem lehet már helyrehozni. Ezért a szétlőtt, lebombázott házakat egymás után lebontják, hogy aztán a helyükre újakat építsenek. Azonban a folyamat a legtöbb esetben a bontást követően megakad.

A város ilyen volt a háború előtt és így nézett ki a harcok befejeztével:

Mint azt műholdfelvételek is igazolják, a romok eltakarítása után csak üres területek maradnak, a legtöbb esetben egyelőre semmit sem építenek oda. Bár létesülnek új lakótelepek, de azokat inkább csak a város külső körzeteiben látni. Ellenben a legtöbb kárt szenvedett belvárosban, és Mariupol keleti kerületeiben csak a törmelék egy részét takarították el eddig.

A kép baloldalán a harcokban súlyosan megrongálódott épületek láthatók. A mellette lévő felvétel pedig már a romeltakarítás utáni helyzetet mutatja. Forrás: Twitter/Putin's IBS
A műholdkép baloldalán a harcokban súlyosan megrongálódott épületek láthatók. A mellette lévő felvétel pedig a mostani helyzetet mutatja: építkezésnek nyoma sincs. Forrás: Twitter/Putin's IBS

Az Azovi-tenger partján fekvő kikötővárosban a háború előtt - az ENSZ adatai szerint - 430 ezren éltek. A két hónapig tartó ostrom miatt azonban legalább 350 ezren elmenekültek. Mariupol új gazdái pedig hozzákezdtek az oroszosításhoz. Lecserélik az ukrán utcaneveket, az iskolákban orosz tanterv szerint folyik az oktatás, és a városban maradtakat arra ösztönzik, hogy folyamodjanak orosz állampolgárságért.

Bár az újjáépítés igencsak vontatottan halad, Mariupol mégis nagyon csábító lakhely lett főleg a Szibériában, vagy a sarkkör közelében élő oroszok számára. Egy Murmanszkban élő férfi például örömmel újságolta a BBC-nek, hogy sikerült ingatlant találni a tengerparti városban és már el is adta a saját lakását, mivel a családjával együtt hamarosan odaköltözik.

"Az a legfontosabb, hogy a tenger partján fekszik és még az ingatlan árak is nagyon alacsonyak"

- nyilatkozta. Való igaz, egy 35 négyzetméteres, új építésű lakásért csak valamivel több mint három és fél millió rubelt (kb. 13 millió forintot) kérnek, és ez még Oroszországban sem számít soknak.

A város tényleg szép helyen van, és a lakásárak is igazán csábítóak, ám a valóság azért jóval árnyaltabb - mutat rá a BBC. Egy nevének elhallgatást kérő helyi azt mondta, hogy az újjáépítés tele van ellentmondásokkal. Például még hozzá sem nyúltak a város belső kerületeihez, csupán a külső területeken húztak fel néhány új épületet eddig. A folytatáshoz azonban úgy tűnik nincs elég pénz.

Új építésű lakótelep Mariupolban. Forrás: Twitter/ TheLvivJournal
Új építésű lakópark Mariupolban. Forrás: Twitter/ TheLvivJournal

Miközben az oroszok hatóságok azon igyekeznek, hogy Mariupol újjáépítését sikertörténetként adják el, úgy tűnik az ostromot túlélt helyiekkel nem sokat törődnek. Őket a harcokat követően azzal kecsegtették, hogy a lerombolt lakásuk helyett újat fognak kapni. Ám kiderült, hogy ez csak akkor igaz, ha a károsultnak nincs máshol ingatlana. Egyikük például elmondta a helyi tévének, hogy Mariupoltól negyven kilométerre, egy kis faluban, van egy alig nyolc négyzetméteres vityillója és ezért nem kaphat új lakást. Neki és a hozzá hasonló helyzetben lévőknek, csak azt a lehetőséget kínálják, hogy jelentős bankkölcsönből vásároljanak maguknak új ingatlant.

De a legtöbbjüknek ehhez nincs elég pénze, hiszen az ostrom idején mindenük odalett.

A hatóságok amúgy is inkább az Oroszország belsejéből érkező betelepülőket részesítik előnyben. Azzal bátorítják Mariupol leendő lakóit, hogy az ukránok által szétdúlt várost, most az oroszok építik újjá. "Oroszország a semmiből építi fel a várost, amely szebb lesz, mint az ukránok alatt volt". Ilyen szövegű tudósítások és hirdetések hallatán nem is csoda, hogy egyre több orosz szeretne új életet kezdeni az Azovi-tenger partján. Még az sem érdekli őket, hogyha a jelenlegi ukrán ellentámadás következtében a város visszakerülne régi gazdáihoz, akkor nagy valószínűséggel a tulajdoni szerződések is mind érvényüket fogják veszíteni.

Mariupol újjáépítésének egyik látványterve. Forrás: Twitter/ Sphithiphithi Evaluator
Mariupol újjáépítésének egyik látványterve. Forrás: Twitter/ Sphithiphithi Evaluator

A propaganda, a hatóságok ígéretei és persze az alacsony ingatlan árak miatt sokan nagyon elszántak lettek. Például a BBC által megkérdezett Oxana - aki számos gyermekével együtt - Tatárföldről akar Mariupolba költözni kijelentette: "Nem adom fel az álmom, hogy legyen egy legalább 180 négyzetméteres házam a tenger partján."

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×