eur:
404.22
usd:
352.65
bux:
97003.12
2025. június 23. hétfő Zoltán
Nyitókép: Youtube

A csütörtökön érkező francia robottól várják a csodát a tengeralattjáró keresésében

A Victor 6000 méteres mélységben tud dolgozni 72 órán át megszakítás nélkül.

A legénység nélkül dolgozó robot karjai segítségével kábeleket vághat el és egyéb manőverek végrehajtására is képes, így képes lehet kiszabadítani a Titant, ha az belegabalyodott volna valamibe - írja a Sky News.

Bár nem merül vele senki, a Victor működtetéséért 25 fős stáb felel.

"Akár 72 órán keresztül is képesek vagyunk megállás nélkül dolgozni - éjszaka sem kell megállnunk" - mondta Olivier Lefort a robotot üzemeltető Ifremer állami francia kutatóintézet részéről.

Arra a robot sem képes, hogy felhozza a megfeneklett Titant, viszont abban segíthet, hogy egy hajó emelőszerkezetéhez csatlakoztassák azt.

"A Victor vizuális feltárást tud végezni berendezései segítségével és másra is alkalmas" - fogalmazott Lefort.

A robot egy francia hajó fedélzetén indult a helyszínre.

Olivier Lefort számára a terep nem teljesen ismeretlen, mivel részese volt annak a csapatnak is, amely 1985-ben meghatározta a Titanic roncsának pontos elhelyezkedését Robert Ballard amerikai archeológus csapatában.

Az amerikai parti őrség közlése szerint már távolból irányított eszközökkel már zajlik kutatás a mini tengeralattjáró feltételezett eltűnésének közelében.

Továbbra is hallani dörömbölésre hasonlító hangokat, de amerikai minisztériumi források szerint "hangokról" és "zajokról" beszélni. Ezeket kanadai P-3-as repülőgépek észlelték a víz alól, ezután irányították a távolból vezérelt járműveket a térségbe.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Csicsmann László: azzal számolok, hogy a Közel-Kelet napról napra az eszkaláció egyre erőteljesebb szintjére lép

Csicsmann László: azzal számolok, hogy a Közel-Kelet napról napra az eszkaláció egyre erőteljesebb szintjére lép

Eszkalációs spirálban vagyunk, ami fokozódik. Irán láthatóan fenyegetőzik és reagál, és ez alapvetően akár újabb amerikai támadást generálhat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csicsmann László, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. A Közel-Kelet szakértő beszélt az Irán elleni amerikai támadás hatásairól, a destabilizációról, a régió helyzetéről és az Európai Unió szerepéről is.

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×