Távvezérelt tengeralattjárókkal is rendelkező kereskedelmi csőfektető hajó érkezett a Titan eltűnésének helyszínére - közölte a BBC-vel egy mélytengeri kutató- és mentési szakértő.
A remények szerint ezek képesek lehetnek lejutni 3800 méteres mélységbe, ahol a Titanic roncsai fekszenek, és ahova eredetileg a Titan is igyekezett.
A Titan utasai közt van a legfrissebb hírek közt az OceanGate, a Titanic roncsaihoz tett kirándulásokat szervező cég vezetője, Stockton Rush, ő navigálhatta a Titant az eltűnéskor.
Rajta kívül Hamish Harding üzletember, a pakisztáni származású, brit állampolgár Shahzada Dawood és fia, Suleman tartózkodnak a fedélzeten, valamint Paul-Henry Nargeolet búvár, aki egyben annak a cégnek tulajdonosa is, mely a Titanic kutatásának jogával rendelkezik.
Az öt férfi azért indult el a Polar Prince hajó fedélzetén a Titanic elsüllyedésének helyszínére, hogy ott a Titanba átülve megnézzék a roncsot, amelyet több mint 70 évvel azután találtak meg, hogy tömegeket vitt hullámsírba, miután jéghegynek ment.
A hajó roncsa túl törékeny ahhoz, hogy felszínre emeljék, így a kutatók egyetlen esélyea megtekintésére, ha ők ereszkednek le hozzá.
A Titanic elsüllyedését 705 ember élte túl, 1500 pedig vízbe veszett még 1912-ben. A roncsokat egy francia-amerikai expedíció fedezte fel 1985-ben. A hajó két részre tört a süllyedés közben, azonban az orra jó állapotban maradt meg az elmúlt 111 év alatt.
Érintetlennek tűnő edényeket, tányérokat találtak benne az azt felfedező búvárok - nyomukban expedíciók sora indult a mélybe, hogy felfedezze a Titanic titkait.
Kutatók mellett leereszkedett ide többek közt James Cameron is, hogy aztán 1997-ben elkészítse kasszasikerfilmjét.
Több tárgyat is felhoztak a mélyből, melyek aukción keltek el: gyerekjátékok, borotvák, pipák, és egy első osztályú utasoknak szánt éttermi menü is kalapács alá került az árveréseken.
Az OceanGate 2021 óta visz fizető utasokat a roncshoz nyolcnapos út keretében, melyhez a merülés is hozzátartozik. Ez 250 ezer dollárba, nagyjából 82 millió forintba kerül. A cég tavaly tett közzé friss felvételeket a Titanic maradványairól, megjegyzésük szerint ezeken látható, hogyan romlik a roncs állapota. Az áramlatok mellett baktériumok fogyasztják el a szerkezetet, melyet állatok is otthonuknak tekintenek - írja a Sky News.
Egyesek szerint a kereskedelmi célú merülések is rontják a Titanic állapotát, de az OceanGate azzal érvel, hogy épp annak romlása indokolja, hogy amíg lehet, készüljenek róla felvételek. Szakértők szerint 10-15 év múlva már nem lesz felfedezhető állapotban a roncs, melynek digitális mását már elkészítették.