eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Hatvan év után újra csökkenhet Kína népessége

A pandémiának is szerepe lehet a folyamatban: egyes demográfusok arra számítanak, hogy Kína népessége 2022-ben az 1961-es nagy éhínség óta először ismét csökkenhet, ami a világgazdaságra is hatással bír.

A 2022-es új születések száma rekord alacsony szintre eshetett, az előző évi 10,6 millióról 10 millió alá - ami már 11,5 százalékkal alacsonyabb, mint 2020 - írja a Reuters.

"Ezzel a történelmi fordulattal Kína a népességfogyás hosszú és visszafordíthatatlan folyamatába lépett, amely Kína és a világ történetében először fordul elő" - mondta Wang Feng, a Kaliforniai Egyetem szociológiaprofesszora.

Minden megváltozik, amit Kínáról eddig tudtunk

Megállapítása szerint kevesebb mint 80 év alatt Kína népességének mérete 45 százalékkal csökkenhet: Kína ennek hatására gyökeresen megváltozik a világ szemében.

2021-ben már 480 ezer fővel csökkent az ország népessége:

az ENSZ szerint a folyamat idén folytatódik, miközben India átveszi Kínától a világ legnépesebb országának címét. 2050-re 109 millióval is csökkenhet az ENSZ szakemberei szerint az ország népessége. Ez háromszor nagyobb mértékű csökkenést, mint amit 2019-ben előrejeleztek.

Alacsony a születési arány

A világ tíz legnépesebb országából kilencben csökken a születési aránya, de messze Kínáé a legalacsonyabb, 1,18-as érték. Ez jóval a stabil népességre vonatkozó 2,1-es OECD-szabványérték alatt maradt.

Az országban 1980-2015 között egykepolitika volt életben, de tavaly hivatalosan is elismerte, hogy a demográfiai visszaesés küszöbén áll.

Októberben Hszi Csin-ping elnök azt mondta, hogy a kormány további intézkedéseket fog életbe léptetni az ország születési arányának növelése érdekében. Az eddig bevezetett adókedvezmények, a hosszabb szülési szabadság, a megerősített egészségbiztosítás és a lakhatási támogatások kevés eredményt hoztak.

Az öregedő társadalom sok problémát okozhat

A gyerekek beiskolázásának anyagi terhei, a nagyon szigorú felvételi vizsgák és a 3 év alatti gyermekek mindössze 5,5 százalékos óvodai beiratkozási aránya mind befolyásolják a termékenységi rátát.

Yi Fuxian demográfus arra számít, hogy a 65 éves és idősebbek aránya 2050-re eléri a 37 százalékot, szemben a tavalyi 14 százalékkal és az 1980-as 5 százalékkal. A munkaerő nem fog ugyanilyen ütemben feltöltődni a csökkenő születések miatt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×