eur:
411.26
usd:
392.81
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
A mianmari államtanács sajtóirodája által 2020. november 10-én közreadott képen Aung Szan Szú Kji mianmari államtanácsos beszédet mond az állami televízióban Najpjidóban 2020. november 9-én. Aung Szan Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) alakíthat immár másodszor kormányt a délkelet-ázsiai országban, mert az ezen a napon közzétett választási eredmények szerint pártja hivatalosan is elegendő parlamenti helyet szerzett meg ehhez.
Nyitókép: MTI/EPA/Mianmari államtanács sajtóirodája

Újabb börtönbüntetésre ítélték Aung Szan Szú Kjit

További hét év börtönbüntetést kapott pénteken Mianmarban a hatalomból katonai puccsal eltávolított, Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji - közölte egy, a perét ismerő forrás. Ezzel lezárult a volt vezető ellen folyó utolsó eljárás is.

Mianmar egyik bírósága zárt ajtók mögött tartott ülésén öt korrupciós vádpontban találta bűnösnek Szú Kjit: ezek egy helikopter bérlésével és használatával kapcsolatos bűncselekményekre vonatkoznak, melyeket Mianmar vezetőjeként követett el - tette hozzá a neve elhallgatásához ragaszkodó forrás.

A pénteki ítélet hozzáadódik a tavaly december óta kiszabott, összesen legalább 26 éves büntetésekhez.

A kormányzó junta szóvivőjét az ügyben nem lehetett elérni.

A volt vezetőt az elmúlt 13 hónapban már számos "bűncselekmény" miatt elítélték. Ő maga abszurdnak nevezte a vádakat. Szerepelt közöttük a Covid-19 korlátozások megszegése kampányolás közben, rádióberendezések illegális birtoklása, uszítás, államtitok megsértése és az ország választási bizottsága befolyásolásának kísérlete.

A junta ragaszkodik ahhoz, hogy a vádak jogszerűek, és szerinte Szú Kji, akit a fővárosban, Najpjidóban egy börtön melléképületében tartanak fogva, egy független bíróság által lefolytatott, megfelelő eljárást kapott.

Szú Kji, aki több évtizedes mianmari demokráciakampányáért kapott Nobel-békedíjat, politikai életének nagy részét fogságban töltötte a katonai kormányok alatt.

Több nyugati ország bírálta a pereket, melyek célja szerintük a volt mianmari vezető lejáratása, és annak megakadályozása, hogy visszatérjen a hatalomba.

Szú Kji 2015-től öt éven át vezette Mianmart, miután az országban véget ért a hadsereg 49 éves uralma. A katonaság azonban tavaly év elején puccsal visszaszerezte a hatalmat, és megakadályozta, hogy Szú Kji kormánya megkezdje második ciklusát.

A hadsereg azzal az indokkal távolította el Szú Kji kormányát a hatalomból, hogy nem foglalkozott a 2020-as választások állítólagos szabálytalanságaival. A választásokat Szú Kji pártja elsöprő fölénnyel nyerte meg.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×