eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
ZHENGZHOU, CHINA - OCTOBER 30: Foxconn employees wait to take shuttle buses to head home on October 30, 2022 in Zhengzhou, Henan Province of China. Shuttle buses have been arranged by local authorities to facilitate the return trips of Foxconn factory workers to their hometowns after COVID-19 infections were reported in the city Zhengzhou. (Photo by VCG/VCG via Getty Images)
Nyitókép: GettyImages/VCG

Kínában már az utcán verekednek az iPhone-gyár karanténszabályai miatt

A járványügyi lezárások miatt tiltakozó munkások a biztonsági személyzettel is összecsaptak, többen hazaszöktek a szigorítások elől.

Tiltakozások robbantak ki a világ legnagyobb, a közép-kínai Henan tartományban található iPhone gyárában. A közösségi oldalakon kedden kiszivárgott felvételek szerint a szigorú járványügyi lezárások közepette tiltakozó munkások a biztonsági személyzettel is összetűztek. A botokkal felszerelkezett dolgozók ablakokat és biztonsági kamerákat is megrongáltak egyes tudósítások szerint.

A videók tanúsága szerint a tajvani tulajdonú, Csengcsouban lévő Foxconn gyár dolgozói magasabb fizetést és több ételt követeltek. Közülük többeket megvertek vagy elvittek az őrök. A videók felkerültek a kommunista országban betiltott Twitterre is.

Korábban a Foxconn azt közölte, hogy a dolgozók a korlátozások miatt nem hagyhatják el az összeszerelő-üzem területét, a helyi hatóságok pedig megtagadták a belépést a mintegy kétszázezer embert foglalkoztató gyár területére.

A vállalat egyelőre nem reagált a tiltakozások hírére. Októberben már kikerültek közösségi médiára olyan videók, melyeken az látszik, hogy a járványügyi karantén miatt a létesítményben gyakorlatilag fogva tartott munkások áttörik a terület köré emelt barikádokat, és – a közösségi közlekedés részleges leállítása miatt – olykor gyalog indulnak haza.

A helyi sajtó szerint az Apple egyik legnagyobb beszállítójának számító Foxconn-nak további tízezer alkalmazottra lenne szüksége ahhoz, hogy normalizálja a termelést. Olyan híresztelések is vannak, hogy a Kínai Kommunisa Párt káderekkel próbálja feltölteni a gyárat, biztosítandó a termelés folyamatosságát.

Kínában 2020 óta a gyárak általában úgy reagálnak a környékeiken jelentett fertőzésekre, hogy hosszú időre elzárják munkásaikat a megbetegedések elkerülése és a termelés fenntartása érdekében. A gyakorlat ellen a dolgozók már többször tiltakoztak, s azt is a munkáltatók szemére vetették, hogy mindeközben nem biztosítják a megfelelő higiéniai feltételeket és sokszor nem jutnak elég ételhez sem.

Kínában továbbra is az úgynevezett "zéró-Covid-politikát" követik, mely szigorú zárlatokat, karanténintézkedéseket és tömeges teszteléseket jelent.

Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×