eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
MOSCOW, RUSSIA - DECEMBER 23: (RUSSIA OUT) Russian Presidential Press Secretary Dmitry Peskov speaks during Vladimir Putins annual press conference at the Moscow Manege on December 23, 2021, in Moscow, Russia. More than 500 journalists were invited to Vladimir Putins end-of-year marathon press conference. (Photo by Mikhail Svetlov/Getty Images)
Nyitókép: Mikhail Svetlov/Getty Images

Oroszország része lehetne a herszoni régió, Dmitrij Peszkov is megszólalt

A Herszon régió oroszbarát vezetése Vlagyimir Putyin elnökhöz kíván fordulni azzal a kéréssel, hogy fogadja be a térséget az Orosz Föderációba - jelentették szerdán orosz hírügynökségek.

Az Ukrajna déli részén fekvő Herszon vezetője, Kirilo Sztremouszov, a herszoni katonai-polgári közigazgatás frissen kinevezett helyettes vezetője azt szeretné, ha a régió az év végére teljes mértékben az orosz törvények hatálya alá kerülne.

Sztremouszov hozzátette, hogy Herszon megyében a rubelt forgalomba hozó bank május végéig megkezdi működését, és a jövőben integrálni fogják az orosz központi bankba.

A régió sorsával kapcsolatban később a TASZSZ orosz hírügynökség idézte a Kreml szóvivőjét, Dmitrij Peszkovot, aki azt mondta, hogy a Herszon régió lakóinak maguknak kell eldönteniük, hogy kérik-e a térség Oroszországhoz való csatlakozását vagy sem, ráadásul ennek a lehetőségnek egyértelmű jogi indoka kell legyen.

"Egy ilyen sorsdöntő döntésnek abszolút világos jogi hátterűnek, jogilag megalapozottnak és abszolút legitimnek kell lennie, ahogy az a Krím esetében is történt" - tette hozzá a szóvivő.

Újságírók rákérdeztek arra is, hogy a Kreml szerint helyes lenne-e népszavazást tartani az ügyben, ahogy az 2014-ben a Krím esetében történt. Erről Peszkov nem akart beszélni.

A Herszon régió a Krím északi szomszédja Dél-Ukrajnában.

Az ukrán védelmi minisztérium két napja arról számolt be, hogy a Herszon régió elfoglalására készülhetnek orosz erők.

Herszon volt az első nagyváros, amely orosz kézre került - már a háború elején, márciusban elfoglalták. Ezután menesztették a város addigi polgármesterét, fizetőeszközként bevezették a rubelt és azóta blokkolják az ukrán televíziós csatornákat. A régió stratégiailag fontos, mivel része a szárazföldi kapcsolatnak a Krím-félsziget és az oroszok által támogatott kelet-ukrajnai szeparatista területek között.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×