eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
António Guterres, az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) főtitkára nyilatkozik a sajtó képviselőinek a Boris Johnson brit miniszterelnökkel folytatott megbeszélést követően az ENSZ Közgyűlés 76. ülésszakán, a világszervezet New York-i székházában 2021. szeptember 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/AP/John Minchillo

Három afrikai országért is nagyon aggódik az ENSZ vezetője

Puccsok vannak több országban is. Antonio Guterres globális élelmiszerválságra is figyelmeztet.

A mali, a guineai és a Burkina Fasó-i puccsokra is kitért helyi idő szerint vasárnap, Dakarban tartott sajtótájékoztatóján António Guterres ENSZ-főtitkár, és az alkotmányos rend visszaállítását sürgette a három nyugat-afrikai országban. Aggodalmát fejezte ki emellett a Száhel-övezet biztonsági helyzete miatt, és globális élelmiszerválságra figyelmeztetett.

Guterres a hét végén érkezett Szenegálba, s az afrikai ország elnökével, Macky Sall-lal tartott közös sajtótájékoztatóján kiemelte: folytatni kell a párbeszédet a mali, guineai és Burkina Fasó-i hatóságokkal az alkotmányos rend visszaállítása érdekében.

A térségben kevesebb mint 18 hónap alatt - Mali és Bissau-Guinea után - a Burkina Fasóban végrehajtott puccs volt a harmadik.

Guterres ígéretet tett arra is, hogy az Afrikai Unió folytatja a világszervezet által támogatott békefenntartó és terrorellenes misszióit a térségben, s felszólította a nemzetközi közösséget, adjon meg minden segítséget a nyugat-afrikai országoknak, hogy javítsák biztonsági helyzetüket.

A Szaharától délre található Száhel-övezet kiterjedt térségeit ellenőrzik az Iszlám Állam dzsihadista, vagy al-Kaida nemzetközi terrorhálózatoknak hűséget fogadó iszlamisták.

A főtitkár emlékeztetett arra, hogy az ukrajnai háború tovább mélyítette az afrikai élelmiszerválságot és nehezített a kontinens gazdasági helyzetén.

Kijelentette: az élelmiszerbiztonságot csak akkor lehet elérni, ha a nemzetközi piacra visszakerülnek az ukrán, orosz és fehérorosz élelmiszerek, és helyreáll a műtrágyaexport.

Az energiaválsággal kapcsolatban stratégiai készleteik felszabadítására és a megújuló energiaforrások támogatására buzdította a kormányokat.

Leszögezte azt is, hogy a nemzetközi pénzügyi szervezeteknek mihamarabb adósságelengedési mechanizmusokat kell életbe léptetniük.

A főtitkár Szenegál után Nigert és Nigériát is felkeresi.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×