eur:
407.56
usd:
386.63
bux:
0
2024. november 18. hétfő Jenő
Iszlamista tálib fegyveres az északkelet-afganisztáni Pandzssir-kapunál 2021. szeptember 8-án. Az Afganisztánban hatalomra került tálibok szerint sikerült elfoglalniuk a pandzssir-völgyi ellenálló szervezettől, a Nemzeti Ellenállási Fronttól a nekik ellenálló utolsó tartományt.
Nyitókép: MTI/AP/Mohammad Asif Khan

Közel Afganisztán összeomlása

Svéd és pakisztáni miniszterek figyelmeztettek a rohamosan közelgő eseményre, a nemzetközi közösség felelősségének kiemelésével. Az ENSZ Élelmezési Világprogramjának igazgatója szerint milliók, köztük gyerekek fognak éhen halni.

Csak a nemzetközi közösség beavatkozása menthetné meg Afganisztánt a teljes káosztól, mely annak következtében érlelődik, hogy az amerikai csapatok kivonulását követően a tálibok megdöntötték az afgán kormányt, átvéve a hatalmat az országban. A CNN cikke szerint az adományoktól függő ország pénzcsapjait ezt követően elzárták, ami miatt a helyzet összeomlással fenyeget.

"Az ország az összeomlás szélén áll, ez hamarabb bekövetkezett, mint amire számítottunk" - mondta Per Olsson Fridh svéd fejlesztési miniszter Dubajban.

Véleménye szerint a gazdasági visszaesés teret adhat a terrorista csoportok virágzásának, de Svédország nem fog a pénzt a tálibokon keresztül az országba juttatni, inkább afgán civil csoportokon keresztül növeli humanitárius hozzájárulását. Augusztus óta számos ország és multilaterális intézmény leállította a fejlesztési támogatást, de növelte a humanitárius segélyeket, mivel nem akarják legitimálni az új tálib vezetőket.

Fawad Chaudhry pakisztáni információs miniszter azt mondta a Reutersnek, hogy a tálibokkal való közvetlen kapcsolatfelvétel az egyetlen módja a humanitárius katasztrófa megelőzésének, és felszólított a tengerentúlon befagyasztott több milliárd dollárnyi afgán vagyon felszabadítására.

"Káoszba akarjuk taszítani Afganisztánt, vagy megpróbáljuk stabilizálni az országot?"

- tette fel a kérdést Dubajban. Véleménye szerint az emberi jogok védelmének és egy inkluzív, alkotmányos kormánynak a felállítása is része kellene hogy legyen a nemzetközi közösség tevékenységének.

Pakisztán szoros kapcsolatot ápol a tálibokkal, gyakran vádolják azzal az országot, hogy támogatta a tálibokat az Amerika támogatta kabuli kormánnyal szemben viselt harcában. Iszlámábád tagadta ezeket a vádakat.

Per Olsson Fridh svéd fejlesztési miniszter szerint a tálibok mindeddig nem tudták bizonyítani, hogy maguk mögött hagyták volna az elnyomó politikát, mely 1996-2001 közt jellemezte őket. A feltételeket sem tartja megfelelőnek arra, hogy az európai országok újra megnyissák nagykövetségeiket Kabulban. A diplomáciai tevékenységek helyszíne jelenleg Katar.

Chaudhry szerint azonban itt az ideje, hogy az Egyesült Államok, Kína és más nagyhatalmak keretet határozzanak meg Afganisztán új vezetőinek hivatalos elismerésére és a tálibok elleni ENSZ-szankciók feloldására: ez az új kormány néhány tagját is érinti. Ez, valamint a közvetlen gazdasági segítségnyújtás az egyetlen módja az instabilitás elkerülésének véleménye szerint.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Donald Trump amerikai kabinetjének egyharmada már összeállt. A jelöltekről a szenátus dönt majd, bár mindkét házban a republikánusok vannak többségben, néhány jelöltnél nagy vitákra lehet számítani – erről beszélt az InfoRádióban Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő.

Rusvai Miklós: veszélyes változata terjed a majomhimlőnek, és nincs ellene gyógyszer

A majomhimlő ellen az oltás a leghatékonyabb védekezés – hangsúlyozta Rusvai Miklós, miután Európai Unió és tagállamai közölték, hogy 580 ezer adag vakcinát adományoznak az érintett afrikai államoknak a majomhimlő megfékezése érdekében. A virológus szerint Európában, így Magyarországon sem lehet járványos terjedésére számítani, de behurcolt esetek biztosan lesznek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy az ukrán hadsereg nagy hatótávolságú rakétákat mélyen Oroszország területén belüli célpontokra is bevethessen – közölte vasárnap este a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A lap tudomása szerint a mintegy 190 mérföld hatótávolságú ATACMS rakéták bevetését engedélyezte az amerikai elnök a kurszki régióban az észak-koreai csapatok oroszországi megjelenése miatt. A döntést nagy jelentőségű változásnak nevezi a cikk az amerikai hozzáállásban, két hónappal Joe Biden távozása és Donald Trump megválasztott elnök érkezése előtt; utóbbi az ukránoknak nyújtott támogatások csökkentését helyezte kilátásba. Az orosz-ukrán háború újabb fordulóponthoz érkezett, miután Oroszország az egyik legnagyobb szabású légitámadását indította meg Ukrajna ellen vasárnap hajnalban. Az ukrán külügyminiszter szerint a támadás célpontjai között békés városok, alvó civilek és kritikus infrastruktúra is szerepelt - közölte a Sky News. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×