eur:
402.79
usd:
349.67
bux:
98560.68
2025. június 20. péntek Rafael
13 September 2021, Saxony-Anhalt, Magdeburg: Andreas Silbersack (FDP, l-r), parliamentary party leader, Lydia Hßskens and Marcus Faber, both leaders of the FDP in Saxony-Anhalt, Siegfried Borgwardt (CDU), parliamentary party leader, Sven Schulze, leader of the CDU in Saxony-Anhalt, Reiner Haseloff (CDU), acting Minister President in Saxony-Anhalt, Katja Pähle (SPD), parliamentary party leader, as well as Juliane Kleemann and Andreas Schmidt, both leaders of the SPD in Saxony-Anhalt, show the signed coalition agreement. On September 16, 2021, the state parliament is to convene and elect the Minister President. Photo: Klaus-Dietmar Gabbert/dpa-Zentralbild/dpa (Photo by Klaus-Dietmar Gabbert/picture alliance via Getty Images)
Nyitókép: Klaus-Dietmar Gabbert/picture alliance via Getty Images

Ilyen tartományi kormány még nem volt Németországban

Több különlegessége is van az új szász-anhalti kabinetnek.

A kereszténydemokraták (CDU), a szociáldemokraták (SPD) és a liberálisok (FDP) alakítanak kormányt a németországi Szász-Anhalt tartományban, ezzel a koalíciós megállapodás révén az 1990-es újraegyesítés óta először alakul CDU-SPD-FDP összetételű kormány Németországban.

A tervezett menetrend szerint a magdeburgi tartományi gyűlésben (Landtag) csütörtökön választják meg ismét kormányfőnek a tisztséget 2011 óta betöltő Reiner Haseloffot, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusát, majd kinevezik a harmadik Haseloff-kormány minisztereit.

  • A CDU hét tárcát kap,
  • a Német Szociáldemokrata Pártnak (SPD) két minisztere lesz,
  • a liberális Szabad Demokrata Pártnak (FDP) pedig egy.
A kereszténydemokraták, a szociáldemokraták és a liberálisok legutóbb az ötvenes években kormányoztak együtt,

az akkori Nyugat-Németországban Saar-vidék tartományában és Brémában. Az újraegyesítés óta nem volt ilyen koalíciós felállás a 16 tartományból álló országban.

Az új szász-anhalti kormány másik különlegessége, hogy a CDU-nak az SPD-vel is többsége lenne a Landtagban, mégis meggyőzték a liberálisokat, hogy vegyenek részt a kormányzati munkában. Ezt Reiner Haseloff szorgalmazta, mert

kevésnek találta az egyfős parlamenti többséget.

Így az FDP szász-anhalti szervezete az egyetlen tartományi pártszervezet Németországban, amelynek helyi törvényhozási képviselői ugyan a kormányoldalhoz tartoznak, de a kormány nem szorul rá a támogatásukra.

A CDU a júniusi Landtag-választáson a szavazatok 37,1 százalékát gyűjtötte össze - jelentősen erősödve az öt évvel korábbi 29,8 százalékhoz képest -, és így 40 mandátumot szerzett a 97 tagú tartományi gyűlésben. Az SPD 8,4 százalékkal a negyedik helyen végzett - a CDU, a jobbközép CDU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) és az SPD-től balra álló Die Linke (Baloldal) után -, gyengülve a 2016-os 10,6 százalékhoz képest, így kilenc képviselőt küldhetett a Landtagba. Az FDP 6,4 százalékkal az ötödik, öt képviselői helyet szerzett. A liberálisok az előző ciklusban nem jutottak be a tartományi gyűlésbe, a szavazatok 4,9 százalékát gyűjtötték össze, elmaradva az 5 százalékos bejutási küszöbtől.

Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás: nehéz helyzetben Donald Trump, fontos döntést kell meghoznia

Donald Trump két héten belül dönt arról, hogy megtámadja-e Iránt, vagy sem – közölte a Fehér Ház szóvivője. Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora szerint az amerikai elnöknek bel- és geolpolitikai, valamint energiaellátási szempontokat is mérlegelnie kell a beavatkozás kapcsán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

Trump végső határidőt adott Iránnak, nukleáris katasztrófa fenyeget – Pénteki percről percre híreink az Irán-Izrael háborúról

A Fehér Ház június 19-én jelentette be, hogy Donald Trump hamarosan döntést hoz arról, hogy az Egyesült Államok mit lép Iránnal kapcsolatban. Karline Leavitt szóvivő annyit konkretizált, hogy legkésőbb két hét múlva minden kiderül, eddig dönt az amerikai elnök a beavatkozásról. Dmitrij Medvegyev 2008 és 2012 között volt Oroszország első embere, és máig befolyásos szerepelőként jelenik meg a médiában. Ezúttal a Jeruzsálem és Teherán között zajló háborút értékelte, elsősorban abból a szempontból, hogy milyen következményekkel járhat az izraeli légierő bombázása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×