eur:
393
usd:
366.3
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin
Joe Biden amerikai elnök (b2), felesége, Jill Biden (b), Boris Johnson brit miniszterelnök (j2) és neje, Carrie Johnson társaságában az angliai Cornwall grófságban fekvő Carbis Bayben 2021. június 10-én. Biden a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 csúcstalálkozójára érkezett Nagy-Britanniába.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg/Pool/Hollie Adams

Visszaszólt Kína a G7-nek

Kína a tények elferdítésével, rágalmazással és a belügyeibe való beavatkozással vádolja a hét vezető ipari hatalom csoportját a háromnapos angliai G7-csúcstalálkozón elhangzottakra és a zárónyilatkozatra reagálva.

Erről Kína londoni nagykövetségének szóvivője adott ki közleményt. A bírálatok Hszincsiang, Hongkong és Tajvan miatt érték Pekinget a hetek részéről. Ezek "még inkább felszínre hozták az Egyesült Államok és néhány más ország gonosz szándékait" – szögezte le a szóvivő.

A zárónyilatkozatban az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Kanada, Franciaország, Olaszország és Japán kritikusabb volt Kínával szemben, mint bármikor korábban – jegyezte meg a dpa hírügynökség.

A G7-ek ígéretük szerint fellépnek Peking igazságtalan kereskedelmi gyakorlata, az emberi jogok megsértése és a hongkongi demokrácia eltiprása ellen. Ez utóbbira reagálva a kínai nagykövetség úgy reagált: a G7-eknek szembesülniük kellene azzal a ténnyel, hogy a volt brit gyarmat Hongkong 24 évvel ezelőtt visszatért az anyaországhoz.

"A csúcstalálkozó résztvevői tudomására hozták a világnak, hogy a politizálást szűk körben képzelik el, a hatalmi politizálás hívei, és mesterségesen gerjesztik a konfrontációt és a megosztást,

miközben együttműködésre volna szükség a világban a koronavírus-járvány és a klímaváltozás elleni küzdelemben és a gazdasági válságban" - írta a szóvivő.

Joe Biden amerikai elnök a csúcs után kijelentette, hogy a nyugati demokráciák versenyben állnak a világ autokratikus rendszereivel, de ez nem kizárólag és kifejezetten Kínára értendő.

A hetek tagjainak többsége részt vesz a hétfői brüsszeli NATO-csúcsértekezleten is, amelynek résztvevői várhatóan szintén bírálni fogják Kínát.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×