Először jelent meg hétfőn a bíróságon a mianmari puccs során, februárban őrizetbe vett Aung Szang Szú Kjí, az ország addigi de facto vezetője, aki ellen egyebek közt korrupció miatt emeltek vádat.
A politikus ügyvédei újságíróknak azt mondták, hogy a 75 éves, Nobel-békedíjas Szú Kjí a körülményekhez képest jól van, és a meghallgatás előtt félórás megbeszélést is tartott jogi képviselőivel.
A meghallgatás előtt a politikus - ügyvédjein keresztül - jó egészséget kívánt a mianmariaknak, és leszögezte: pártja, a hatalomátvételig kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) addig létezik, amíg a nép is, mert a népért alakult meg.
Szú Kjít a puccs napján vették őrizetbe, és egyebek között
adó-vevő készülék birtoklásával és állami titkok elárulásával vádolják
egyszerre két bíróságon, és ügyvédjeivel eddig csak videókapcsolattal érintkezhetett a biztonsági szolgálat illetékeseinek jelenlétében. A katonai hatalom ezt biztonsági okokkal indokolta.
Mianmarban a hadsereg február elsején, a parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, őrizetbe véve az NLD számos politikusát, köztük Vin Mjint köztársasági elnököt. A hadsereg vezetése azzal indokolta a puccsot, hogy a kormány nem vette figyelembe a novemberi választással kapcsolatos panaszaikat. A választást toronymagasan az NLD nyerte. A puccs óta rendszeresek a tömegmegmozdulások, amelyek ellen a hadsereg egyre keményebben lép fel.
A junta által kijelölt választási bizottság a héten bejelentette az NLD feloszlatását, az indoklás szerint a párt csalt a választásokon.
A Politikai Foglyokat Támogató Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet szerint a puccs óta a biztonsági erők legalább 815 embert öltek meg.