A mianmari rendőrség vádat emelt az ország őrizetbe vett eddigi vezetője, Aung Szan Szú Kjí ellen, mert megsértette az import-export törvényeket – írta a Reuters hírügynökség egy rendőrségi dokumentumra hivatkozva.
A vádemelést azért kezdeményezték, mert Szú Kjí najpjidói otthonában illegálisan beszerzett és engedély nélkül használt kézi adóvevőket találtak egy razzia során. A dokumentumban
szorgalmazták a politikus őrizetben tartását február 15-ig, amit a bíróság jóvá is hagyott.
Aung Szan Szú Kjí házi őrizetben van azóta, hogy a mianmari hadsereg hétfőn átvette a hatalmat a délkelet-ázsiai országban. A politikus - aki még ellenzéki vezetőként Nobel-békedíjat kapott - hatalomra kerülését megelőzően összesen 15 évet töltött házi őrizetben.
A rendőrség Vin Mjint elnök ellen is vádat emelt a katasztrófavédelmi törvény megsértése miatt.
Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) szerdán közölte: több irodájában házkutatást tartottak. A kedden kezdődött razziák során dokumentumokat és számítógépeket koboztak el. Az NLD felszólította a hatóságokat, hogy fejezzék be a párt elleni, szerintük törvénytelen intézkedéseket.
Eközben számos kórházi dolgozó munkabeszüntetéssel tiltakozott a puccs ellen.
Az újonnan létrejött Mianmari Polgári Engedetlenségi Mozgalom nevű szervezet közleményében azt írta: 30 település 70 egészségügyi létesítménye csatlakozott a kezdeményezéshez. A szervezet azzal vádolta a hadsereget, hogy a nép érdeke helyett a saját érdekét tartja szem előtt a világjárvány miatt egyébként is nehéz időszakban.
A délkelet-ázsiai országban november 8-án választásokat tartottak, amelyen az NLD 396 helyet szerzett meg a 476 fős parlamentben, míg a hadsereg támogatását élvező Szövetségi Szolidaritás és Fejlődés Pártja (USDP) mindössze 33 mandátumot kapott. Az országot 1962-től 2011-ig vezető katonaság az eredmények felülvizsgálatát követelte szabálytalanságokra hivatkozva. Mivel ez nem történt meg, illetve a választási bizottság nem tartotta megalapozottnak a vádakat, a hadsereg hétfőn átvette a hatalmat. A katonai kormány jelezte: egy független és elfogulatlan tagokból álló, új választási bizottság fogja kivizsgálni a csalások ügyét.