eur:
410.84
usd:
389.92
bux:
78691.78
2024. november 21. csütörtök Olivér
Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke távozik római otthonából 2021. február 2-án. Olasz sajtóértesülések szerint a kormánykoalícióból kilépett Élő Olaszország (IV) párt vezetője, Matteo Renzi Draghit látná szívesen az új olasz kormány élén.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci

Szakértő: az olasz államfő félig biztosra ment Mario Draghival

Szakértői kormány felállítását jelentette be Olaszországban az egészségügyi, társadalmi és gazdasági vészhelyzet kezelésére az államfő kedd este, miután eredménytelenül zárultak az eddigi kormánytöbbség fenntartásáról szóló egyeztetések. Sergio Mattarella szerdán fogadja Mario Draghit, az Európai Központi Bank előző elnökét, akit várhatóan felkér a kormányalakításra.

Mint ismert, az elmúlt nap folyamán az olasz képviselőház elnöke, Robert Fico nem járt sikerrel, akit azzal bízott meg az államfő, hogy próbálja megtalálni a többséget, elsősorban Giuseppe Conte mögött. A keddig határidőt követően így végül az Európai Központi Bank exelnöke, Mario Draghi kapott felkérést az államfőtől kormányalakításra.

Molnár Anna Olaszország-szakértő az InfoRádiónak nyilatkozva emlékeztetett, régóta szó volt arról, hogy amennyiben nem sikerül Conte harmadik kormányát összehozni, és ehhez a szenátusi többséget megtalálni, akkor valamiféle szakértői vagy intézményes kormány alakulhat Olaszországban. Ehhez illeszkedően Sergio Mattarella kedd esete már két lehetőséget vázolt: vagy egy magas színvonalú kormány felállítása következik, vagy előre hozott választások lesznek, bár utóbbinak a lehetőségét hosszasan taglalta, hogy miért nem lenne jó a járvány közepette.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára szerint meglehet Mario Draghi támogatottsága, de erről biztosat csak a parlamenti pártok egyeztetését követően lehet mondani. Az viszont látható, hogy

az olasz társadalom körében nagy az elismertsége,

az elmúlt napok felmérése szerint is – Conte után – az ő neve merült föl leginkább a kormányfői posztra.

Egy esetleges előre hozott választásokkal kapcsolatban Molnár Anna megjegyezte:

a korábbi politikai erőviszonyok rendkívül nagyban megváltoztak a legutóbbi választások óta.

A Liga, amely 2019-ben 34 százalékot kapott az európai parlamenti választásokon, jelenleg 23 százalékon áll. A legstabilabbnak a Demokrata Párt tekinthető, amely korábban 20 százalék körüli támogatottsággal bírt, ez mára sem sokat csökkent. Eközben a 2018-ban még 32 százaléknak örülő Öt Csillagos Mozgalom 2019-re már csak 17 százalékot ért el, és ez mostanra sem igazán változott. Egyértelmű erősödést mutat azonban Giorgia Meloni pártja, az Olaszország Fivérei, amely 4-5 százalékról 16-ra duzzadt.

Tehát meglehetősen polarizált az olasz politikai paletta, és nem túlzottan nagy a különbség a nagyobb pártok között – összegezte az Olaszország-szakértő, azt is megjegyezve: a felsoroltakon túl létezik több kisebb párt is, jellemzően baloldaliak, amelyek még tovább bonyolítanának egy esetleges előre hozott választást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Türingiai megoldás: a CDU és az SPD a radikális baloldallal köt tartományi koalíciót

Türingiai megoldás: a CDU és az SPD a radikális baloldallal köt tartományi koalíciót

Miközben Németország a február végi előre hozott parlamenti választásokra készül, három keleti tartomány is "adós" a helyi kormánykoalíció megalakításával. A legfrissebb hírek szerint Türingia utat mutat, a konzervatív CDU és a szociáldemokrata SPD az év elején alakult, az alapítóról elnevezett, radikális baloldalinak minősített Sahra Wagenknecht Szövetséggel (BSW) léphet koalícióra.

Áttelepítés - Bejelentést tett Szalay-Bobrovniczky Kristóf az ukrajnai helyzet változása miatt

Az orosz-ukrán háború kiterjedésének veszélye minden eddiginél nagyobb. A háború a legveszélyesebb szakaszába lépett - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán szerdán közzétett videóban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Európa vezetőjévé válhat régiónk katonai nagyhatalma? – Politikai robbanást hozott Trump megválasztása

Európa vezetőjévé válhat régiónk katonai nagyhatalma? – Politikai robbanást hozott Trump megválasztása

Donald Trump elnökké választásával felpezsgett a lengyel politika: az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) kitörő örömmel fogadta a republikánus elnökjelölt győzelmét, és bírálta Donald Tusk miniszterelnököt, aki sokkal szívesebben látta volna Kamala Harrist az Ovális Irodában. Kérdés, hogy az Ukrajna-barát PiS lelkesedése fennmarad-e, ha Trump valóban beváltja ígéreteit, és hátrébb vonul Ukrajnából és egész Európából, Lengyelország számára ugyanis létfontosságú biztonsági igény Ukrajna talpon maradása. Ha a megválasztott elnök magára hagyja Európát, azzal felértékelődhet a hadseregét rohamtempóban fejlesztő Lengyelország szerepe, különösen Macron meggyengülésének és a német kormány bukásának hátterében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×