eur:
407.64
usd:
388.42
bux:
85171.51
2025. január 25. szombat Pál
Nyitókép: Pixabay

A portugálok júniusra véglegesíteni akarják az európai klímatörvényt

A környezetvédelmi miniszter szerint kormánya prioritásként kezeli a féléves EU-elnökségük során a decemberben politikai szinten elfogadott klímacélok jogszabályi formalizálását.

A decemberi EU-csúcson hajnali órákig tartó alkudozás után a 2050-ig tartó időszak klímacéljainak széles spektrumáról sikerült megállapodni, beleértve annak bevállalását is, hogy 2030-ra EU-átlagban 55 százalékkal csökkentik a légkört romboló károsanyag-kibocsátást. 2050-re EU-szinten el kellene tudni érni a karbonsemlegességet.

João Pedro Matos Fernandes portugál környezetvédelmi miniszter – aki ebben a félévben az EU-országok környezetvédelmi minisztereinek tanácsülését elnököli - csütörtökön Lisszabonban brüsszeli újságírók egy csoportjával találkozva beszélt arról, hogy

a mindezt jogi formában is véglegesítő és kötelező tevő majdani Európai Klímatörvényt a féléves elnökség befejeztéig véglegesíteni akarják. „Elnökségünk egyik kiemelt prioritása ez”

– idézte a minisztert a beszélgetésről beszámoló brüsszeli Euractiv.

A politikus ugyanakkor elismerte, hogy a dolog nem lesz könnyű, mivel az egyeztetésben meglehetősen különböző helyzetű tagországok vesznek részt. Főként egyes, például szénhez jobban kötődő kelet-európai országok számára minden bizonnyal nagyobb kihívást jelent majd mindennek teljesítése – jegyezte meg Fernandes, miként ugyanez kiderült már az említett decemberi EU-csúcsvitából is.

Fernandes emlékeztetett, hogy a 2050-es európai uniós karbonsemlegesség egy átlagos érték, ami elvben lehetőséget kínál arra is, hogy a többiek által is elismerten különösen nehéz helyzetben lévő „egy-két ország” még néhány évig meghaladja a kívánt értéket.

A portugálok számára az említett tagállami érdekeltérések most az Európai Parlamenttel történő egyeztetésben jelenthet majd komoly akadályt. Részint az alacsonyabb vállalást favorizáló országok visszahúzó képviselői miatt, részint és főként azért is, mert eközben

jelentős tábora van annak, hogy 2030-ra ne is 55, hanem 60 százalékban határozzák meg a kibocsátáscsökkentési célt.

Mindennek összeegyeztetése a decemberi EU-csúcshatározathoz nem lesz könnyű.

A leendő klímatörvény európai ratifikálásához elengedhetetlen az EP egyetértése is, és ennyiből a parlamenti különvélemény kezelése megkerülhetetlen feladat a féléves portugál elnökség számára.

Címlapról ajánljuk

Kicselezné a magyar-szlovák vétót a lengyel elnökség, itt a 16. szankciós csomag

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem elemzése szerint az Európai Unió lengyel elnöksége, miután nem látja biztosítottnak az Oroszország elleni tizenhatodik szankciócsomagról szóló szavazás egyhangú támogatottságát a tagországok között, úgy tervezi, inkább megkerüli azokat a tagországokat, amelyek akadályoznák a döntést. Az InfoRádió Petri Bernadettet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetőjét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.27. hétfő, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Összeroppantották az oroszok a Velika Novoszilka-katlant, Trump szerint Moszkva amerikai fejlesztésű rakétákkal támadja Ukrajnát - Háborús híreink szombaton

Összeroppantották az oroszok a Velika Novoszilka-katlant, Trump szerint Moszkva amerikai fejlesztésű rakétákkal támadja Ukrajnát - Háborús híreink szombaton

Egymásnak ellentmondó jelentések érkeznek a félig-meddig bekerített Velika Novoszilkáról, ahol az orosz erők behatoltak a város közepére és kitűzték a zászlót. Közben az ukrán katonák fejvesztve menekülnek a településről. Donald Trump szerint Oroszország még a Barack Obama adminisztráció idején ellopta az amerikai fejlesztésű hiperszonikus rakéta terveit, majd az orosz mérnökök megépítették azt. Közben egyre több nyilatkozat utal arra, hogy az új amerikai adminisztráció az olajár csökkentésével igyekszik megfogni Moszkvát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×