eur:
413.89
usd:
400.34
bux:
80009.71
2025. január 6. hétfő Boldizsár
Joe Biden megválasztott demokrata párti amerikai elnök beszél a Delaware állambeli Wilmington The Queen színházában 2020. november 10-én. Donald Trump hivatalban lévő amerikai elnök továbbra sem ismeri el ellenfele, Joe Biden győzelmét, csapata számos jogi panasszal élt a november 3-i elnökválasztás lebonyolítását és tisztaságát illetően.
Nyitókép: MTI/AP/Carolyn Kaster

Joe Biden hat posztot már kiosztott

Joe Biden amerikai demokrata párti elnökjelölt megnevezte leendő kormánya kulcsfontosságú tagjait, Antony Blinkent külügyminiszternek, John Kerry volt külügyminisztert pedig klímaügyi különmegbízottnak jelöli majd.

A várakozásoknak megfelelően az amerikai diplomácia új irányítója Antony Blinken 58 éves külügyi szakember lehet, aki korábban többször is az amerikai-európai, illetve a transzatlanti kapcsolatok erősítése mellett foglalt állást.

Blinken magyar kötődéssel is bír, miután édesapja a 90-es években Magyarországon volt amerikai nagykövet, édesanyja pedig magyar származású. A politikus nagyon régóta tanácsadója Joe Bidennek. Már a 2008-as kampánya során mellette dolgozott külpolitikai szakértőként, és az Obama–Biden-kormányban is szerephez jutott különféle posztokon. A Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa, Rajnai Gergely azt mondta az InfoRádiónak: Blinken egy tapasztalt és megbízható, megkérdőjelezhetetlen figura az amerikai külpolitikai életben.

  • A belbiztonsági tárca élére Biden a kubai származású Alejandro Mayorkast jelölte, aki - ha a szenátus megszavazza a jelöltségét - az első külföldön született politikus lesz ezen a poszton. Az első értékelések szerint Mayorkas elsődleges feladatának tekinti a Donald Trump republikánus elnök által meghirdetett szigorú bevándorlási politika megváltoztatását.
  • A hírszerzés csúcsigazgatói posztjára Joe Biden Avril Hainest szánja.
  • Elnöki különmegbízotti posztot hoz létre klímavédelmi ügyekre, és különmegbízottként a 76 éves John Kerry volt külügyminisztert nevezte meg. A klímavédelmi különmegbízott - szintén először az amerikai történelemben - tagja lesz a Nemzetbiztonsági Tanácsnak is.
  • A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója Biden tervei szerint Jake Sullivan lesz.
  • Az Egyesült Államok ENSZ-nagyköveti posztjára, kormánytagként - a Hillary Clinton volt külügyminiszter és elnökjelölt jelöléséről szóló előzetes hírekkel ellentétben - Linda Thomas-Greenfield várható. Az afroamerikai Thomas-Greenfield Barack Obama demokrata párti elnök kormányzata idején a külügyminisztériumban az afrikai ügyekért felelős államtitkár volt.

A bejelentés után Joe Biden közleményben hangsúlyozta, hogy

olyan csapatra van szüksége, amely már az első napon készen áll a munkára.

"Ezek az emberek legalább annyira gyakorlottak és jártasak a válságkezelésekben, mint amennyire újító szellemiségűek és nagy képzelőerejűek" - fogalmazott Joe Biden.

A demokrata párti elnökjelölt várhatóan még a héten megnevezi várható kabinetje további tagjait.

Az egyes tagállamok elnökválasztásra jogosult küldötteiből álló elektori testület, amely megválasztja az Egyesült Államok elnökét, december 14-én ül össze. Bidennek eddig a választási eredmények alapján 306 elektor támogatását sikerült elnyernie. Az elnökké választáshoz 270 elektori voksra van szükség.

Címlapról ajánljuk
Kormányalakítással bízhatja meg az elnök a Szabadságpártot
Hátraarc az osztrák belpolitikában

Kormányalakítással bízhatja meg az elnök a Szabadságpártot

Szombat este megszakadt a tárgyalás az osztrák kormánykoalíció két megmaradt pártja, az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Ausztria Szociáldemokrata Pártja (SPÖ) között, Karl Nehammer kancellár pedig bejelentette lemondását. A koalíciós tárgyalások október óta húzódnak. Arról, hogy miért nem sikerült tető alá hozni a megállapodást, miért szakadt meg a hétvégi tárgyalási forduló, Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
Megrántották a forintot a furcsa kezdés után

Megrántották a forintot a furcsa kezdés után

Rosszul kezdte az új évet a forint, hiszen az euróval szemben 416-ig esett, ami csaknem új kétéves mélypont volt, a szárnyaló dollárral szemben pedig 405-ig, ami kétéves mélypontot jelentett, de aztán hétfőn eljött a fordulat, igaz ez kezdetben furcsán alakult. A dollár már hajnal óta gyengülni kezdett az euróval szemben, de erre a forint az euróval szemben nem erősödéssel, hanem gyengüléssel reagált, aztán meglódult és 414,5-ig jutott, a német tartományi inflációs adatra ugró euróval párhuzamosan pedig egészen 400-ig ugrott a forint a dollárral szemben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×