eur:
414.42
usd:
401.79
bux:
81066.68
2025. január 9. csütörtök Marcell
Juan Guaidó venezuelai ellenzéki vezető, parlamenti elnök (k) a törvényhozás épülete előtt Caracasban 2020. január 5-én, miután a rendőrség megakadályozta, hogy az ellenzéki képviselők bemenjenek a parlamentbe. Guaidót mintegy ötven ország Venezuela ideiglenes államfőjének ismeri el.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Miguel Gutiérrez

Kiderült, hol rejtőzik a venezuelai ellenzék vezetője

Juan Guaidó Franciaország caracasi nagykövetségén tartózkodik – közölte Jorge Arreaza venezuelai külügyminiszter, három nappal azután, hogy Nicolás Maduro elnök utalást tett arra: Guaidó egy diplomáciai képviseleten „rejtőzködhet”.

Arreaza egy rádióinterjúban beszélt, amelyben rajta kívül megszólaltatták a venezuelai ellenzék egyik alakját is, a caracasi spanyol nagyköveti rezidencián tartózkodó Leopoldo Lópezt. A külügyminiszter kérdésre válaszolva elmondta, hogy a venezuelai hatóságok nem léphetnek be külföldi diplomáciai képviseletek területére, így egyelőre nem tudják letartóztatni az oda menekülőket. „Reméljük, hogy (ezen országok) kormányai megváltoztatják álláspontjukat, és kiszolgáltatják azokat, akik meg akarnak szökni az igazságszolgáltatás elől. Szégyen a spanyol és a francia diplomáciára nézve, ami történt, nagyon hamar meg fogják fizetni ennek az árát” – mondta Arreaza.

Mind a két szóban forgó ország közte van annak a mintegy ötvennek, amely Guaidót ismeri el Venezuela ideiglenes elnökének, nem pedig Madurót, mert szerintük utóbbit súlyos szabálytalanságok mellett választották újra 2018-ban. A caracasi kormány már

többször körözött, szökésben lévő bűnözőnek nevezte Guaidót, de soha nem közölték, hogy mi a gyanú vagy vád ellene.

Maduro hétfői utalására reagálva Guaidó hazugsággal vádolta meg őt a Twitteren, kijelentve, hogy „a nép körében tartózkodik”, nem pedig diplomáciai képviseleten húzza meg magát.

Május 2. óta feszült a diplomáciai viszony Franciaország és Venezuela között amiatt, hogy utóbbi különleges „intézkedéseket” vezetett be Romain Nadal francia nagykövet ellen: caracasi rezidenciájának utcájában folyamatos a rendőri jelenlét, a rezidencia áram- és ivóvízellátását pedig kikapcsolták.

A venezuelai belpolitikai és gazdasági válság tavaly januárban vált kifejezetten súlyossá, miután Guaidó – akinek parlamenti elnöki tisztségét a Maduro-kormányhoz hű legfelsőbb bíróság korábban megvonta – Venezuela ideiglenes elnökének nyilvánította magát. Azóta az Egyesült Államokkal az élen számos nyugati és térségbéli ország elismerte őt ebben a tisztségében arra az időre, amíg meg nem tartják a szabad választásokat. Maduro ennek ellenére meg tudta őrizni a hatalmát, nem utolsósorban a venezuelai hadsereg és kulcsfontosságú külföldi szövetségesei, köztük Kína, Oroszország, Kuba és Törökország támogatásának köszönhetően.

Az olajjövedelmeiből korábban meggazdagodó Venezuela az elmúlt években történetének egyik legsúlyosabb gazdasági válságát szenvedi el, és emiatt súlyos helyzetbe került az egészségügyi rendszer is, következésképpen komoly gyógyszerhiány alakult ki a koronavírus-járványban.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

A liberális Justin Trudeau lemondása után akár előre hozott választások is jöhetnek Kanadában, és a jelenlegi állás szerint még az idén biztosan a konzervatívok vehetik át a kormányzást – erről beszélt Magyarics Tamás az InfoRádióban. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő szerint ugyanakkor az ország nem lesz az USA 51. tagállama.

Kezd meghajolni a brit kormány Elon Muskék haragja előtt

Pár héttel Donald Trump beiktatása – és saját kormányzati szerepének kezdete előtt – a milliárdos Elon Musk a brit belügyekkel van elfoglalva. Egy nemierőszak-ügy állítólagos eltussolása miatt börtönbe küldené az illetékes minisztert.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×