Izrael történelmében először fordult elő, hogy hivatalban lévő miniszterelnök ellen büntetőeljárás indult.
Az izraeli televíziók élő adásban közvetítették, amint Netanjahu bevonult a jeruzsálemi körzeti bíróság üléstermébe. A kormányfő az ügyvédjeivel beszélt, és nem ült le a vádlottak padjára, amíg jelen voltak a kamerák.
Netanjahu a bíróság épületében, a terembe való belépése előtt tartott beszédében - a mögötte felsorakozott Likud párti miniszterek előtt állva - azzal vádolta meg a rendőrséget és az ügyészséget, hogy személye, a Likud párt, valamint a jobboldali kormányzás megbuktatására törekednek, ezért mondvacsinált ürügyekkel vádakat koholtak ellene.
"A cél az erős, jobboldali miniszterelnök ártalmatlanná tétele, hogy így távolítsák el hosszú évekre az ország éléről a nemzeti tábort" - mondta a kormányfő, aki a baloldalt és a médiát ellene szőtt összeesküvéssel vádolta.
Netanjahu beszédében azt követelte, hogy a média élő adásban közvetítse tárgyalásának minden ülését. A 12-es televízió szakértői szerint ezt már kérték korábban a politikus ügyvédei, de a bíróság elutasította a kérést.
A vádlottak padján foglal helyet Saul Elovics, a Bezeq telekommunikációs cég főrészvényese és felesége is, akik a 4000-es akta vádjai szerint a Walla nevű honlapon a Netanjahu család kérései alapján befolyásolták a hírek tartalmát, cserébe Netanjahu számukra kedvező gazdasági döntéseket hozott.
Szintén vádlott Moni Mózesz, a Jediót Ahronót című újság tulajdonosa, aki a rendőrséghez eljutott hangfelvételek tanúsága alapján arról egyezkedett Netanjahuval, hogy lapjában Netanjahunak kedvező híradásokkal, gazdasági előnyök fejében elősegíti hivatalban maradását. Ezen kívül azzal is vádolják a kormányfőt, hogy nagy értékben ajándékokat fogadott el gazdag üzletemberektől.
Netanjahu tagadja, hogy bűncselekményt követett volna el.
Az első tárgyalási napon Netanjahu kijelentette, hogy ismeri a vádiratot, majd ügyvédjei a további tárgyalásokról egyeztettek a bírókkal. A tévé értesülései szerint a három bíróból álló tanács gyors és hatékony, heti 3-4 tárgyalást javasolt, de a kormányfő ügyvédjei hosszabb időt kértek az alaposabb felkészüléshez.
A vádat képviselő ügyésznőt biztonsági őrök kísérték a teremhez, a kormányfő híveinek fenyegetései nyomán állandó védelmet rendeltek mellé. A tárgyalás minden résztvevője szájmaszkot viselt, betartva a koronavírus-járvány elleni óvintézkedéseket.
Már reggel óta több százan tüntettek két, egymással farkasszemet néző csoportban Netanjahu mellett és ellen a miniszterelnöki rezidenciánál Jeruzsálemben. Dél körül a "bibisták", vagyis Benjamin Netanjahu feltétlen támogatói átvonultak a körzeti bíróság elé, és ott folytatták tiltakozásukat. A Netanjahu távozását "crime minister" molinó mellett követelők továbbra is a rezidenciánál maradtak.
Eredetileg március közepén kellett volna elkezdeni Benjamin Netanjahu perét, de akkor, az átmeneti kormányba általa kinevezett igazságügyi miniszter kérésére, a koronavírusra hivatkozva májusra halasztották az első tárgyalást.
Előzőleg a tavaly áprilisi, majd szeptemberi választások után a kormányfő azért nem tudott kormányt alakítani, mert az ellene folyó korrupciós eljárások miatt számos párt bejelentette, hogy nem lép koalícióra az általa vezetett jobboldali Likud párttal. Beni Ganz a Kék - fehér párt élén az idei, márciusi választások után ezt az ígéretét megszegte, és koalíciós megállapodást kötött Netanjahuval. Döntése után pártja kettészakadt, a képviselők mintegy fele Jaír Lapid és Móse Jaalon vezetésével az ellenzék soraiba ült át.