eur:
395.43
usd:
372.29
bux:
65428.99
2024. április 16. kedd Csongor
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltje nyilatkozik a sajtónak a romániai elnökválasztás első fordulója után pártja kolozsvári eredményváróján 2019. november 10-én. Az exit pollok szerint Klaus Iohannis hivatalban lévő államfő 39 százalék feletti eredménnyel nyerte az első fordulót, akinek 22 százalék körüli eredménnyel Viorica Dancila szociáldemokrata exkormányfő lehet a kihívója a második fordulóban. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a 14 jelölt közül a hatodik helyen szerepel az exit pollokban 3,9-4,6 százalék körüli eredménnyel.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Magyar-magyar versenyt vár az RMDSZ az önkormányzati választáson

Romániában összeolvadt az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt, így Szatmárnémeti és Marosvásárhely ügyében nehéz napok várnak az erdélyi magyar képviseletre.

A közjó azt kívánja, hogy minél hamarabb alakuljon stabil parlamenti többség Romániában, ezért a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) támogatja, hogy tavasszal előre hozott parlamenti választások legyenek - jelentette ki szombaton Kolozsváron Kelemen Hunor. A politikus az RMDSZ miniparlamentjeként is emlegetett Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) ülésén beszélt erről.

Kifejtette: Romániában 2012 óta folyamatosan politikai válság van, azóta

kilenc kormánya volt az országnak.

Megerősítette, hogy az RMDSZ meg fogja szavazni a parlamentben a kormány ellen benyújtani tervezett bizalmatlansági indítványt, mivel nem értenek egyet a kormányzó liberálisok azon javaslatával, hogy kétfordulóssá váljon a polgármester-választás.

Ugyanakkor cáfolta, hogy az RMDSZ új koalíciót szeretne. Kifejtette: az RMDSZ-nek az az érdeke, hogy mindenáron megakadályozza a választási törvények módosítását, hiszen

a magyarság körülbelül polgármestereinek 20 százalékát veszítené el, ha bevezetnék a kétfordulós önkormányzati választást.

Ezért bárkivel, így a szociáldemokratákkal is képesek szövetkezni, hogy ezt megakadályozzák, és ennek az egyedüli útja a kormány megbuktatására irányuló bizalmatlansági indítvány megszavazása.

Kelemen szerint ugyanakkor az RMDSZ és a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) között "nincs harag", hiszen a liberálisok is megszegték az RMDSZ-nek még tavaly év végén tett azon ígéretüket, hogy nem fogják módosítani a választási törvényeket. Reményét fejezte ki, hogy a parlament megszavazza a bizalmatlansági indítványt, ami azt jelenti a kormány bukása mellett, hogy a választási törvények nem fognak módosulni, és egyfordulós marad a polgármester-választás.

Ugyanakkor ezzel megteremtődne az előre hozott parlamenti választás előidézésének a lehetősége, amelyet Kelemen szerint nem szabad leseperni. Leszögezte, szerinte kivitelezhető, hogy az önkormányzati választások előtt egy héttel parlamenti választást tartsanak, ehhez azonban arra van szükség, hogy a parlamenti pártok is akarják ezt, hiszen két beiktatásra váró kormányt kell egymás után elutasítania a parlamentnek, hogy az államelnök feloszlathassa a törvényhozói testületet. Klaus Iohannis elnök és az őt támogató kormányzó liberálisok is előre hozott parlamenti választásokat akarnak.

Az RMDSZ elnöke kitért arra is, hogy az önkormányzati választáson várhatóan magyar-magyar verseny lesz, miután az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) összeolvadni készül. Kifejtette, ez teljesen új helyzetet teremt, hiszen

eddig az RMDSZ az MPP-vel együttműködött, de ha létrejön a fúzió, érvényét veszti az együttműködési megállapodás.

Kelemen szerint ezért arra kell számítani, hogy magyar-magyar verseny alakul ki egyes erdélyi településeken, ezért rugalmasnak kell lenniük, hogy megőrizhessék, illetve visszaszerezhessék Szatmárnémeti és Marosvásárhely polgármesteri tisztségét, amire - Kelemen szerint - jó esély van.

Az RMDSZ-elnök felkérte az RMDSZ területi szervezeteit, hogy a következő egy hónapban 200-220 ezer támogató aláírást gyűjtsenek össze a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által elindított, nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés sikere érdekében. Elmondta, hogy az SZNT kezdeményezése csak erősíti az RMDSZ által elindított Minority SafePack európai polgári kezdeményezést. Az SZNT polgári kezdeményezésének célja, hogy uniós szintű jogszabály szülessen azon régiók kiemelt támogatásáról, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól.

Az SZKT elfogadta az önkormányzati választás jelöltállítási szabályzatát és megválasztotta Biró Rozáliát a testület elnökévé.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.17. szerda, 18:00
Vágujhelyi Ferenc
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke
A Fehér Ház szertefoszlatta Zelenszkij reményeit, az ukrán segélycsomagról folyik a vita Amerikában – Híreink az ukrajnai frontról kedden

A Fehér Ház szertefoszlatta Zelenszkij reményeit, az ukrán segélycsomagról folyik a vita Amerikában – Híreink az ukrajnai frontról kedden

Republikánus törvényhozók azt javasolták, hogy próbáljanak meg egy csak Izrael támogatására vonatkozó törvénycsomagot elfogadni. A Fehér Ház hétfőn azonban megismételte, hogy Joe Biden amerikai elnök nem fog jóváhagyni egy önálló, egyedül csak Izraelt támogató finanszírozási törvényjavaslatot, a csomagnak Ukrajna támogatását is tartalmaznia kell. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fölvetette, hogy a NATO-országok úgy segíthetnék az ukrán védekezést, ahogy tették azt Izraellel, de a Fehér Ház szerint a két ország esete teljesen más, az Egyesült Államok nem fog részt venni az ukrajnai harcokban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×