eur:
392.99
usd:
366.49
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin
London, 2017. június 8.Jeremy Corbyn, az ellenzéki Munkáspárt vezére egy londoni szavazóhelyiségből távozik az előrehozott brit parlamenti választásokon 2017. június 8-án. (MTI/EPA/Andy Rain)
Nyitókép: Andy Rain

Brexit: még a vitáról sem tudtak megegyezni

Elmarad Theresa May konzervatív párti brit miniszterelnök és a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn vasárnap estére tervezett televíziós vitája a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodásról.

A vitát az ITV kereskedelmi tévécsatorna közvetítette volna, de a cég csütörtök este bejelentette, hogy eláll a műsortól, mivel

a két vezető politikus nem tudott megegyezni a vita formájáról, sőt arról sem, hogy a programot melyik televíziós társaság sugározza.

A vitára Theresa May hívta ki Corbynt, aki el is fogadta a kihívást. A kormányfő a BBC közszolgálati televíziót részesítette volna előnyben, a BBC viszont nem négyszemközti vitát akart, hanem több politikust is meghívott volna.

Az ITV ugyanakkor négyszemközti vitát ajánlott fel, és a Munkáspárt ezzel a javaslattal élt volna szívesebben.

Az ITV mindazonáltal a nézeteltérések miatt csütörtök este visszavonta a vita megrendezésére tett ajánlatát.

A tévévita két nappal a Brexit-megállapodásról jövő keddre kitűzött alsóházi szavazás előtt lett volna. A jelenlegi erőviszonyok alapján egyelőre valószínűtlennek tűnik az egyezmény elfogadása.

A megállapodással szembeni erőteljes parlamenti ellenállás miatt a Konzervatív Párt több vezető politikusa javasolta a szavazás elhalasztását, a Downing Street szóvivője azonban csütörtök este közölte, hogy a kormány kitart az eredeti, kedd esti időpont mellett.

A tavaly júniusi előrehozott parlamenti választások előtt volt televíziós fórum a két vezető részvételével, a Channel 4 tévécsatorna és a Sky News hírtelevízió közös szervezésében, de akkor May és Corbyn nem közvetlenül egymással vitázott, hanem külön-külön válaszolt először a meghívott közönség, majd a riporterek kérdéseire.

Theresa May - aki korábban határozottan elvetette az idő előtti választások megrendezését - tavaly áprilisban jelentette be teljesen váratlanul, hogy mégis soron kívüli parlamenti választásokat ír ki, egyebek mellett arra hivatkozva, hogy erőteljesebb választói mandátummal szeretné elkezdeni a brit EU-tagság megszűnéséről folytatandó tárgyalássorozatot az Európai Unióval.

A Konzervatív Párt azonban meglehetősen csekély, 17 fős addigi alsóházi többségét is elveszítette, és jelenleg a legnagyobb észak-írországi protestáns britpárti erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) eseti külső támogatásával tud csak többséget biztosítani törvényjavaslataihoz.

A DUP azonban már jelezte, hogy a Brexit-feltételekről szóló megállapodást nem fogja megszavazni.

Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×