eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Strasbourg, 2018. szeptember 12.Judith Sargentini holland zöldpárti képviselő (j) a nevét viselő Sargentini-jelentés megszavazását követően az Európai Parlament plenáris ülésén, Strasbourgban 2018. szeptember 12-én. A képviselők a magyar jogállamisági helyzetről szóló különjelentést 448 igen szavazattal, 197 ellenében, 48 tartózkodás mellett fogadták el. (MTI/EPA/Patrick Seeger)
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Bruxinfo: az osztrák soros elnökség kezében a Sargentini-jelentés jövője

Az Európai Parlament kétharmados többséggel elfogadta az úgynevezett Sargentini-jelentést, most az osztrák elnökség feladata lesz eldönteni, hogy az mikor és milyen módon kerül az Európai Tanács elé - mondta az InfoRádióban Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője.

Az Európai Parlament története során első alkalommal kezdeményezi az uniós szerződés 7-es cikke szerinte eljárást, formálisan azt kéri a Tanácstól, hogy állapítsa meg, Magyarország esetében valóban fennáll-e az uniós alapértékek és a jogállami alapelvek súlyos veszélyeztetése - mondta Gyévai Zoltán, és jelezte, formailag most az osztrák elnökségnek kell kézbe vennie a dolgot, és vitát kezdeményezni a tanácsban.

"Az EP a hivatalos javaslatát most elküldi a tanácsnak, ott iktatni fogják, és

az elnökség elindít egy folyamatot, egy strukturált párbeszédet, amire nincs határidő.

Ebben kell meggyőznie a magyar kormány képviselőinek a többi tagország delegáltjait, hogy a jelentéssel szemben nem fenyegeti semmi Magyarországon a jogállamiságot és az uniós értékeket. Utána

a soros elnökség kezében van a döntés joga a következő lépésről.

Ez eltarthat sokáig, Lengyelország esetében is hónapok óta húzódik" - emlékeztetett a Bruxinfo főszerkesztője.

Ez eljárásról elmondta, a konzultáció a 27 másik tagállam miniszterével folyik majd. A magyar kormány védelmébe veszi az álláspontját. Hogy ki képviseli a "vádat", azt egyelőre nem tudni, mert ez egy teljesen új helyzet, hogy az Európai Parlament kezdeményezte az eljárást. Lengyelország esetében a bizottság lépett, és ott a bizottsági álláspontot Frans Timmermans alelnök képviselte.

Eztán szavazhat az Európai Tanács, hogy megalapozottnak tartja-e a jelentés megállapításait, Gyévai Zoltán azonban kizártnak tartotta, hogy ez a konzultáció még idén véget érjen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×