eur:
411.22
usd:
392.77
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Genova, 2018. augusztus 14.Mentőalakulatok tagjai az A10-es autópálya leszakadt hídjának romjai között Genova közelében 2018. augusztus 14-én. A balesetnek több tucat halottja van. (MTI/EPALuca Zennaro)
Nyitókép: MTI/EPALuca Zennaro

Hídomlás - a főügyész szerint egyértelmű, hogy nem baleset volt

Még kutatnak a túlélők után a romok között, de már folyik a nyilatkozatháború, vérmérséklettől és pártállástól függően az üzemeltetőt, az Európai Uniót és a területért felelős minisztereket hibáztatják az olaszországi hídomlásért.

A beomlott olasz híd üzemeltetőjét vádolták, valamint az Európai Unió költségvetési megszorításait említették a genovai tragédia felelőseit kereső olasz politikusok.

A genovai főügyész szerint egyértelmű, hogy nem "véletlen baleset" történt.

Az Atlantia infrastruktúra-fejlesztő csoport tagjaként működő Autostrade ugyanakkor közleményében azt hangsúlyozta, hogy rendszeresek és mindenre kiterjedőek, alaposak voltak a híd szerkezeti állapotának ellenőrzései, és ezek mindeddig megnyugtató eredménnyel szolgáltak.

Francesco Cozzi genovai főügyész újságíróknak azt mondta, hogy

a nyomozás során elsősorban az 51 éve épült híd karbantartását és terveit vizsgálják majd.

Cozzi hozzátette: nem tudja, hogy terhel-e bárkit törvényes felelősség a tragédia miatt, de abban biztos, hogy nem "véletlen baleset " történt. A híddal kapcsolatban senki sem tett panaszt az elmúlt években - mutatott rá -, de a nyomozás a híddal kapcsolatos korábbi dokumentációkra is kiterjed. Hangsúlyozta:

ha az ügyészségnek tudomása lett volna a híd biztonságát illetően felmerülő bárminemű kételyről, munkatársai, nem autóztak volna keresztül rajta havi húsz alkalommal maguk is.

Danilo Toninelli olasz közlekedési miniszter ugyanakkor arról számolt be, hogy már folyamatban volt egy 20 millió eurós (6,5 milliárd forint) pályázati kiírás arra, hogy jelentős biztonsági fejlesztéseket végezzenek a hídon.

Az ASPI az után adta ki közleményét, hogy Toninelli a Facebookon közzétett bejegyzésében a híd fenntartóinak lemondását követelte, továbbá kezdeményezte, hogy a közútkezelőt fosszák meg koncessziós jogától. A miniszter ezen felül javasolta, hogy a céget büntessék 150 millió euróra (48,69 milliárd forint), és kötelezzék az üzemeltetőt a híd újjáépítési költségeinek fedezésére.

A közlekedési miniszter a korábbi olasz kormányzatokat is megvádolta, hogy politikai hozzájárulásért cserébe szemet hunytak az autópályák biztonsági hiányosságai felett.

Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) nevű kormánypárt vezetője ugyancsak az ASPI-t tette felelőssé a tragédia miatt, Matteo Salvini olasz belügyminiszter pedig szintén a cég engedélyeinek megvonását indítványozta. Az ASPI közleményében kiemelte: a híd karbantartási programját a rendszeres ellenőrzések alapján határozták meg, és ezt a közlekedési minisztérium is jóváhagyta.

Matteo Salvini

az EU Olaszországra kirótt megszorításait is hibáztatta a tragédiáért,

és ígéretet tett rá: a jövőben nem hagyja majd, hogy az EU költségvetési megszorító előírásai miatt szenvedjen csorbát az ország biztonsága.

Az olasz állami rádió jelentése szerint az M5S képviselői 2013-ban megkérdőjelezték egy nagyszabású és költséges infrastruktúra-ellenőrzési program szükségességét, pazarlónak tartva az intézkedést. A keddi tragédia után azonban az erre vonatkozó bejegyzést eltávolították a párt weboldaláról.

A hídomlás halálos áldozatainak száma szerdán negyvenkettőre nőtt, de a helyszínen még mindig kutatnak eltűntek után.

Ferenc pápa a római Szent Péter téren összegyűlt több ezer hívővel együtt imádkozott a tragédia áldozataiért és hozzátartozóikért. A katolikus egyházfő elmondta: lélekben az áldozatokkal, a sérültekkel és családjaikkal, valamint azzal a több száz emberrel van, akik a történtek következtében otthonaik elhagyására kényszerültek.

A tragédia az A10-es autópálya Morandi nevű hídjával történt, amely a francia határ közelében van, és üdülőhelyekhez is vezet. Az áldozatok között két román, két albán és három francia állampolgár is van.

A Vöröskereszt Genovai Bizottsága 50 ágyat biztosít azok rendelkezésére, akik a baleset következtében fedél nélkül maradtak, további ágyakat biztosít rövidesen a campomoronei bizottság is - közölte az olaszországi vöröskereszt.

A hídomlás körzetében 630 embert kellett kimenekíteni az otthonából. Az áldozatok hozzátartozóinak pszichológusok segítenek.

Giovanni Toti, Liguria régió elnöke, a Forza Italia politikusa szerint az áldozatok száma tovább nőhet. Toti akkor beszélt erről, amikor Guiseppe Conte kormányfővel meglátogatta a kórházban a sérülteket.

A hídomlásban tizenhatan sérültek meg, a liguriai prefektúra szerint tizenkét sérült állapota válságos.

Toti emlékeztetett, hogy "számos eltűnt" van még a híd romjai alatt. A mentők több autót láttak a romok között. Olaszország nemzeti gyászt készül bevezetni az áldozatok emlékére. Az olaszországi infrastruktúra helyenként tragikus állapotban van a helyi lapok szerint. A "beteg híd" - ahogyan a Corriere della olasz napilap nevezte a Morandi hidat - szerencsétlenségét számos kisebb, kevésbé tragikus esemény előzte meg. A La Reppubblica szerint 300 híd és alagút szorul javításra Olaszország-szerte.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×