eur:
393.13
usd:
367.32
bux:
0
2024. április 24. szerda György
Ammán, 2018. június 21.II. Abdalláh jordániai király (j) és Angela Merkel német kancellár tárgyal Ammánban 2018. június 21-én. Merkel egynapos látogatást tesz Jordániában. (MTI/EPA/Christian Bruna)
Nyitókép: Christian Bruna

Jordániából üzent haza a német kancellár

Angela Merkel elismerte, hogy a menekültáradat komoly kihívást jelent, de azt mondta, hogy Németország nyitott ország marad.

A német kancellár Jordániában elismeréssel nyilatkozott a szíriai polgárháború elől menekülő több mint egymillió ember beengedéséről, és ígéretet tett az egyébként is komoly nehézségekkel küzdő ammáni kormány támogatására.

Angela Merkel számára alighanem megkönnyebbülést jelentett, hogy a vezetése alatt álló kormányban a menekültkérdés miatt kirobbant feszültség ellenére, az ammáni német egyetem hallgatói örömmel fogadták. Igaz, többen az iránt érdeklődtek, hogy mennyire biztonságos még Németország a menekültek számára.

A kancellár igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy aggodalomra nincs ok, és országa továbbra is nyitott marad.

Ez újabb üzenet volt a koalíciós partnernek, a Keresztényszociális Uniónak, amely elveti az eddigi migránspolitikát, és immár a kormányválságtól sem riad vissza. A kancellár Ammánban tanácskozott Abdullah jordániai királlyal, majd sajtóértekezletén kijelentette, hogy szembe kell szállni Irán agresszív törekvéseivel a Közel-Keleten.

Angela Merkel hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok kiválása ellenére Németország a többi aláíróval együtt továbbra is betartja – az Iránnal még 2015-ben kötött – atomszerződést, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem követi fokozódó aggodalommal Teherán ballisztikus rakétaprogramját, valamint katonai tevékenységét a polgárháború dúlta Szíriában és Jemenben.

A kancellár elismeréssel szólt az ammáni kormány erőfeszítéseiről a Szíriából érkezett több mint egymillió menekült befogadását illetően, és bejelentette, hogy

Berlin a jelenlegi 384 millió euró fejlesztési segély mellett további 100 millió dollár hitellel kívánja támogatni Jordánia gazdasági reformintézkedéseit.

A közelmúltban ugyanis zajos tüntetések robbantak ki a gazdasági helyzet romlásai miatt Jordániában.

Angela Merkel a közel-keleti helyzet rendezésével kapcsolatban ismét a kétállami megoldás mellett szállt síkra, és Ammánban is leszögezte, hogy Berlin szerint Izrael mellett egy békés palesztin állam létrejötte jelenthet kiutat a patthelyzetből. Válaszában a jordán uralkodó – aki a napokban találkozott Netanjahu izraeli kormányfővel –, olyan palesztin állam megvalósítását sürgette, amelynek Jeruzsálem a fővárosa.

A német kancellár időközben Libanonba folytatta útját, ahol szintén több százezer szíriai menekült él. Emiatt a kormányfővel, Szaad Harírivel folytatott megbeszélésén szintén anyagi támogatást helyezett kilátásba a bejrúti kormány számára a német kancellár.

Címlapról ajánljuk
Már a választók egyharmada sem szavazna a német koalícióra

Már a választók egyharmada sem szavazna a német koalícióra

Eddig sem szárnyalt a német koalíció az elmúlt egy évben végzett felmérések szerint, de most tovább csökkent a kormánypártok támogatottsága. A romló gazdasági helyzet és az ezzel kapcsolatos heves koalíciós viták szinte napról napra ássák alá a kormány népszerűségét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően pedig Európában is jó hangulatban indulhat a nap a piacokon. Ami a gazdasági eseményeket illeti, reggel a KSH friss kereseti adatokat közöl, külföldön pedig a német IFO üzleti hangulatindexre, illetve az Amerikából érkező tartós cikkek megrendelésállományának közlésére lesz érdemes figyelni.  Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×