eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Ammán, 2018. június 21.II. Abdalláh jordániai király (j) és Angela Merkel német kancellár tárgyal Ammánban 2018. június 21-én. Merkel egynapos látogatást tesz Jordániában. (MTI/EPA/Christian Bruna)
Nyitókép: Christian Bruna

Jordániából üzent haza a német kancellár

Angela Merkel elismerte, hogy a menekültáradat komoly kihívást jelent, de azt mondta, hogy Németország nyitott ország marad.

A német kancellár Jordániában elismeréssel nyilatkozott a szíriai polgárháború elől menekülő több mint egymillió ember beengedéséről, és ígéretet tett az egyébként is komoly nehézségekkel küzdő ammáni kormány támogatására.

Angela Merkel számára alighanem megkönnyebbülést jelentett, hogy a vezetése alatt álló kormányban a menekültkérdés miatt kirobbant feszültség ellenére, az ammáni német egyetem hallgatói örömmel fogadták. Igaz, többen az iránt érdeklődtek, hogy mennyire biztonságos még Németország a menekültek számára.

A kancellár igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy aggodalomra nincs ok, és országa továbbra is nyitott marad.

Ez újabb üzenet volt a koalíciós partnernek, a Keresztényszociális Uniónak, amely elveti az eddigi migránspolitikát, és immár a kormányválságtól sem riad vissza. A kancellár Ammánban tanácskozott Abdullah jordániai királlyal, majd sajtóértekezletén kijelentette, hogy szembe kell szállni Irán agresszív törekvéseivel a Közel-Keleten.

Angela Merkel hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok kiválása ellenére Németország a többi aláíróval együtt továbbra is betartja – az Iránnal még 2015-ben kötött – atomszerződést, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem követi fokozódó aggodalommal Teherán ballisztikus rakétaprogramját, valamint katonai tevékenységét a polgárháború dúlta Szíriában és Jemenben.

A kancellár elismeréssel szólt az ammáni kormány erőfeszítéseiről a Szíriából érkezett több mint egymillió menekült befogadását illetően, és bejelentette, hogy

Berlin a jelenlegi 384 millió euró fejlesztési segély mellett további 100 millió dollár hitellel kívánja támogatni Jordánia gazdasági reformintézkedéseit.

A közelmúltban ugyanis zajos tüntetések robbantak ki a gazdasági helyzet romlásai miatt Jordániában.

Angela Merkel a közel-keleti helyzet rendezésével kapcsolatban ismét a kétállami megoldás mellett szállt síkra, és Ammánban is leszögezte, hogy Berlin szerint Izrael mellett egy békés palesztin állam létrejötte jelenthet kiutat a patthelyzetből. Válaszában a jordán uralkodó – aki a napokban találkozott Netanjahu izraeli kormányfővel –, olyan palesztin állam megvalósítását sürgette, amelynek Jeruzsálem a fővárosa.

A német kancellár időközben Libanonba folytatta útját, ahol szintén több százezer szíriai menekült él. Emiatt a kormányfővel, Szaad Harírivel folytatott megbeszélésén szintén anyagi támogatást helyezett kilátásba a bejrúti kormány számára a német kancellár.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×