eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Magyarország is a terítéken - jöjjön a rettegett hetes cikkely?

Egy friss tanulmány szerint komoly aggodalomra ad okot a médiaszabadság és a sajtó sokszínűségének helyzete Magyarországon. A dokumentumot kedden ismertették az Európai Parlamentben. Az egyik Fideszes EP-képviselő szerint a tanulmány számos botrányos valótlanságot állít és elfogult.

Az Európai Politikai Tanulmányok Központja által az Európai Parlament belügyi, állampolgári és igazságügyi bizottságának megbízásából elkészített értékelésben a magyar, a bolgár, a francia, a görög, a lengyel, az olasz, illetve a román sajtó helyzetét hasonlították össze.

A Magyarországról szóló részben arról számoltak be, hogy

50 százalék feletti a politikai pártokhoz kötődő sajtótermékek aránya,

bizonyos kormánypárti újságok reklámbevételeinek akár a 29-80 százaléka is az államtól, vagy állami cégektől származik.

Az első felszólaló, Barbara Spinneli, az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal európai parlamenti képviselője arról beszélt, hogy a hamis hírek egyre inkább elterjednek, és egyre inkább harcolni kell ellene, amiben a politika segítségére is szükség van.

Később hozzátette: az igazi médiaszabadság azt jelenti, hogy a sajtó független a politikai és gazdasági érdekcsoportoktól.

Thijs Berman, az Európai Biztonsági és Együttműködési szervezet munkatársa, korábbi holland munkáspárti képviselő szerint

egyre több kormány él a direkt befolyásolás eszközével

és orosz irányítással zajlik a hamis hírek terjesztése.

Bárd Petra, a tanulmány egyik szerzője kijelentette, a cenzúra nem a törvényeken, hanem a finanszírozási struktúrákon keresztül valósul meg.

"Az államnak nem szabad beavatkoznia a médiapiaci viszonyokba, de biztosítania kell, hogy megfelelő pluralitás érvényesüljön az adott tagállamban a média területén.

Ha valaki nem tartja be a média sokszínűségének elveit, akkor akár a hetes cikkely életbe léptetését is érvényesíteni kell"

- vélekedett.

Gál Kinga fideszes képviselő felszólalásában leszögezte: a bemutatott jelentés rendkívül elfogult, tele van csúsztatásokkal és összeesküvés-elméletekkel.

"Azt az érzést kelti bennem, mintha nem egy tanulmányt, hanem a bulvársajtót olvastam volna" - fogalmazott a képviselő.

A kormánypárti politikus úgy vélte,

a tanulmány számos botrányos valótlanságot állít,

és ezeket vagy semmivel nem támasztja alá vagy csak magyar nyelvű, meglehetősen szubjektív cikkekkel.

"Már önmagában az, hogy azonnal javasolja a hetes cikkely alkalmazását a bizottság felé azokkal szemben, akik kifejezetten veszélyeztetett országoknak minősülnek, azt az érzést kelti bennem, hogy

talán eleve megrendelésre készült"

- mondta Gál Kinga.

Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője aláhúzta: Magyarországon és Lengyelországon szisztematikusan sérül a sajtó szabadsága és sokszínűsége.

"Álhírek, félretájékoztatás és propaganda. Ez a hivatalos politikája a magyar és a lengyel kormánynak"- mondta a képviselő.

A képviselők és szakértők több felszólalásban bírálták a holland, valamint a brit sajtó függetlenségét is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 18:48
×
×
×
×