Várható, hogy a brit parlament Alsóháza hétfőn leszavazza a Brexit érvényesítését hátráltató felsőházi törvénymódosításokat. A Felsőház immár megnyugodhat, hogy a kormány eltökélten küzd az Európában élő vagy dolgozó britek jogainak Brexit utáni fennmaradásáért - a kölcsönösség alapján. Továbbá - ez volt a lordok másik módosítási indítványának a témája: a végső döntést a parlament fogja kimondani.
A Brexit-törvény hétfőn este visszakerül a Felsőház elé, ahol éjfélre bizonyára elfogadják. Tehát megnyílhat az út az előtt, hogy Theresa May megkezdje az 50-ik cikkely érvényesítését. Akár kedden. De lehet, hogy megvárja a szerdán kezdődő holland választást, mert az Unió-ellenes holland politikai erők alá nem kíván lovat adni.
Úgy tűnik, hamarosan elindulnak a brit kilépésről szóló tárgyalások. Az erre megszabott idő minimum két év. Mi történik, ha nem lesznek eredményesek? A brit Brexit-ügyi miniszter vasárnapi nyilatkozata szerint - híresztelések ellenére - Londonnak van erre az esetre B-tervezete. De a tárgyalások semmiképp sem szakadnak meg
Theresa May mindenesetre azonnal kérni fogja Brüsszelt, hogy az Európai Beruházási Bank adjon vissza 9 milliárd fontot, amelyet uniós tagként kötött le. Az elszakadás költségeit ez a visszafizetés lényegesen enyhítheti.
Ha a Brexit ezen a héten vagy valamivel később beindul, az Uniós országok vezetői április 6-án ülnek össze az új helyzet megtárgyalására.
2019 márciusára Nagy-Britannia függetlenedhet az Európai Uniótól. Ezt követően egyezmények egész sorával óhajtja szabályozni gazdasági és politikai viszonyát a társulással.
Inforádió, Sárközi Mátyás, London