eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Brexit: Johnson eredetileg a bennmaradást támogatta

Nagy-Britannia európai uniós tagságának megőrzését támogatta eredetileg Boris Johnson, London volt polgármestere, aki azonban később a Brexit-tábor, vagyis a kilépést pártolók frontembere lett a brit EU-tagságról rendezett júniusi népszavazás kampányában.

Mindez a The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi lap politikai főszerkesztője, Tim Shipman új könyvéből derül ki. A könyv szerint - amelyből a lap vasárnap közöl kivonatokat - Johnson februárban a The Sunday Times fő riválisa, a The Sunday Telegraph számára írt egy végül meg nem jelentetett cikket, amelyben részletes, főleg gazdasági érvekkel áll ki a brit EU-tagság mellett.

A The Sunday Times által most lehozott cikkben Johnson - aki Theresa May miniszterelnök konzervatív párti kormányában jelenleg a külügyminiszteri tisztséget tölti be - egyebek mellett arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a referendumon a többség a kilépésre voksol, az gazdasági sokkot okozhatna Nagy-Britanniában, és felerősítené Skócia függetlenségi törekvéseit.

Johnson e jóslatai igaznak bizonyultak: a népszavazás óta a font mélységi rekordokra gyengült a fő kereskedelmi partnerek devizáihoz képest, és Nicola Sturgeon skót miniszterelnök bejelentette, hogy napirendre került a skóciai függetlenségről szóló újabb népszavazás kiírása.

A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk többséggel, 51,9 százalékkal a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott.

A The Sunday Times politikai főszerkesztőjének könyve szerint Johnson az EU-párti cikket február 19-én írta, alig két nappal annak bejelentése előtt, hogy az EU-tagságról kiírt népszavazáson Nagy-Britannia kilépését pártolja.

Johnson február 21-én, a háza előtt tartott rögtönzött sajtóértekezletén közölte: "nagyon nagy szívfájdalommal", de úgy döntött, hogy a brit EU-tagság feladása mellett fog érvelni a referendum kampányában.

Johnson ezt akkor azzal a véleményével indokolta, hogy az Európai Unió "a brit szuverenitás erózióját" okozza, és valós az a veszély, hogy az EU kicsúszik a demokratikus ellenőrzés alól.

E döntésével Johnson szembement David Cameron akkori miniszterelnök álláspontjával. Cameron ugyanis - aki a népszavazás után lemondott - éppen egy nappal korábban közölte: kormánya a referendum kampányában azt a hivatalos álláspontot képviseli, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált Európai Unió tagja.

Tim Shipman könyve szerint Johnsont Lynton Crosby, a Konzervatív Párt első számú kampánystratégája győzte meg arról, hogy a Brexit-tábort támogassa. Cameron előzőleg elvetette Crosby azon tanácsát, hogy a népszavazást el kellene halasztani.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×