eur:
411.85
usd:
393.01
bux:
79969.66
2024. november 25. hétfő Katalin

Brüsszelben is aggódnak a brit népszavazás miatt

Sorsdöntő lehet a holnapi nap az Európai Unió több évtizedes történetében, hiszen nem kizárt, hogy az Egyesült Királyság polgárai a kilépés mellett döntenek népszavazásukon. A voksolás brüsszeli megítéléséről Fóris György, a Bruxinfó elemzője beszélt az InfoRádiónak.

„Brüsszelben mindenki aggódik. Egyre többen belegondolnak a brit tagság elvesztésébe és kommentálják is. Sokan aggódnak a rendkívül sokrétű pénzügyi-gazdasági kapcsolatok ezer szála miatt, amely ha sérül, akkor nemcsak a briteket sújtja, hanem másokat is, akik ebben érdekeltek. Aggódnak a lehetséges következmények kihatása miatt, piaci és gazdasági oldalról egyaránt” - mondta Fóris György, a Bruxinfó elemzője.

Hozzátette: akadnak olyanok is, akik az integráció alakulása és fejlődése szempontjából gondolkodnak.

„Sokáig tartotta magát az a legenda, hogy ha a britek kilépnek, akkor nem lesz ellensúly, és a bent maradók nem állnak ki az integráció mélyítése mellett, de ez most már nem ilyen egyértelmű. Valamint sokan aggódnak azért is, hogy a britekre rezonálva jó pár tagországban már létező vagy éppen ezen felbuzdult mozgalmak kezdenek majd megfogalmazni hasonló, konkrét törekvéseket. Vagy a saját kétoldalú megállapodás kitárgyalását, testre szabását, vagy mint a franciáknál, a hollandoknál és a dánoknál: a tagságról való népszavaztatás kezdeményezését, brit mintára” - fogalmazott a Bruxinfó elemzője.

Fóris György szerint létezik egy általános aggodalom amiatt is, hogy a túlcsapó hullámok ma még ismeretlen problémákat okozhatnak más tagországokban.

„Tehát sokan aggódnak, de ezt szándékosan nem exponálják túl, mert mindenki attól tart, hogy ha külső szereplők próbálnának ráhatni a népszavazásra Nagy-Britanniában, esetleg épp az ellenkező hatást érnék el és a britek feltennék a kérdést: miért akarnak beleszólni idegenek a mi döntésünkbe? Inkább úgy próbálnak hatni kívülről, hogy a pozitív vonzerőt sugallják. Elmondják, hogy fontosnak érzik őket, örülnének, ha maradnának, de a döntésükben nem befolyásolják őket” - mondta Fóris György, a Bruxinfó elemzője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Kétéves mélypontra ütötték a forint, próbál talpra állni

Kétéves mélypontra ütötték a forint, próbál talpra állni

Arra a hétvégi bejelentésre, hogy Scott Bessentet jelöli amerikai pénzügyminiszternek Donald Trump megválasztott elnök, eséssel reagáltak az amerikai államkötvény hozamok és a dollár, ugrással a határidős részvényindexek és a feltörekvő piaci fizetőeszközök, és mindez a forintnál is ugrást okozott a dollárral szemben. Hétfőn délelőtt aztán a forintot új kétéves mélypontra ütötték az euróval szemben 412,5-nél, amelyből igyekszik talpra állni a magyar fizetőeszköz. A német Ifo-index a vártnál gyengébbeb sikerült, ez sem segít most a forintnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×