Azoknak, akik rögtön vagy a menekültkérelem benyújtását követő három hónapban utaznának vissza, a pénzbeli támogatáson túl elintézik az utazási dokumentumokat, lefoglalják a menetjegyeket és orvosi ellátást is nyújtanak. Ha a menekültek hat hónapos ausztriai tartózkodás után döntenek a hazautazás mellett, akkor csak 50 eurót kapnak. A Szíriába való visszatérést az ottani háborús állapotok miatt nem támogatja a kísérleti programban az osztrák állam.
A hivatal emellett segélyszervezetekkel együttműködve tájékoztatási kampányba kezd a menekültszállásokon, hogy az embereket a visszatérés lehetőségeiről tájékoztassák.
Az év első három hónapjában 890 menekültet utasítottak ki Ausztriából és küldtek vissza származási országukba. Ugyanebben az időszakban mintegy kétezren tértek vissza önként saját hazájukba. A menekültügyi hivatal szóvivője, Wolfgang Taucher szerint a célzott támogatással az önkéntesen hazatérők számát jelentősen növelni tudják majd.
Taucher a Kurier című osztrák lapnak nyilatkozva elmondta: a legtöbb menekült csalódott, és nem lát esélyt a boldogulásra. A szóvivő úgy vélte: sokan túlzott várakozásokkal jönnek Európába, az embercsempészek ugyanis hamis reményeket keltenek bennük, a menekültszálláson azonban kétségbeesve szembesülnek a valósággal, sokan a hazájukat és a megszokott szociális közegüket hiányolják.
Az utóbbi időben nőtt a hazatérők miatt Ausztriából indított repülőjáratok száma. Míg 2014-ben 13, 2015-ben 35 ilyen járat indult, addig 2016 első negyedévében 13 alkalommal szervezték meg a hazatérők útját. Januártól márciusig több mint 600 iraki, mintegy 300 iráni és 300 afgán állampolgár tért vissza ilyen módon Ausztriából a hazájába.
A Kurier című lap információja szerint ez a megoldás, a visszatérők támogatása még mindig olcsóbb az államnak, mintha rendőrségi kísérettel kellene kitoloncolni az embereket. A lap szerint kérdés, hogy mennyire éri meg ez a lehetőség a menekülteknek, amikor sokkal több pénzt fizettek az embercsempészeknek, hogy Európába jussanak.
A Der Standard című osztrák lapnak legutóbb nyilatkozó menekültügyi szakértő szerint az emberek kétezer és ötezer dollár (nagyjából félmillió és másfél millió forint) közötti összeget fizetnek, hogy Egyiptomból Olaszországba utazhassanak.
A korábbi osztrák politikusi nyilatkozatok szerint a kitoloncolás azért is nehéz, mert hiányoznak az ehhez szükséges kétoldalú megállapodások vagy az érintett országok nem hajlandók visszafogadni az embereket. Ezért az osztrák külügyi tárca megkezdte a visszafogadási szerződések újratárgyalását. Ausztria diplomáciai sikerként értékeli, hogy Marokkó vonakodott visszafogadni a hazatérőket, legutóbb mégis négy elítélt bűnözőt küldhettek vissza.
Tavaly Ausztriában 89 ezer menedékkérelmet nyújtottak be, mintegy három és félszer annyit, mint egy évvel korábban. Idén egyre kevesebben akartak Ausztriában maradni: április második hetében több mint ezren, februárban összesen ötezren, januárban hatezren, decemberben 7300-an, novemberben 12 ezren folyamodtak menekültstátusért.